Optymalizacja aplikacji HPC w środowisku klastrów obliczeniowych na przykładzie numerycznego modelu pogody WRF, 20 maja 2022 r.

Na przykładzie najbardziej popularnego numerycznego modelu pogody, jakim jest WRF (Weather Research and Forecasting) rozwijany przez NCAR (National Center for Atmospheric Research) i społeczność naukową całego świata, można pokazać różne sposoby optymalizacji obliczeń równoległych. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czym są numeryczne modele pogody, jakie są ich zalety i wady, poznać modele obliczeń równoległych wykorzystywane w modelu WRF, sposoby kompilacji, optymalizacji i walidacji obliczeń, zapisz się na szkolenie Optymalizacja aplikacji HPC w środowisku klastrów obliczeniowych na przykładzie numerycznego modelu pogody WRF, organizowane przez Centrum Informatyczne TASK.

Szkolenie, organizowane przez Centrum Informatyczne TASK, poprowadzi prof. dr hab. inż. Mariusz Figurski, dyrektor Centrum Modelowania Meteorologicznego w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), profesor w Katedrze Geodezji Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

Wśród omawianych zagadnień będą m.in. wprowadzenie do obliczeń równoległych w klastrach obliczeniowych, projektowanie algorytmów równoległych – problem dekompozycji zadań.

Termin: piątek, 20 maja 2022 r. o godz. 10.00
Czas trwania: 4 godziny
Forma: wykład online, za pomocą MS Teams (link do spotkania zostanie przesłany drogą mailową 3 dni przed szkoleniem)
Rejestracja: Zgłoszenie zawierające imię, nazwisko oraz afiliację (jednostkę naukową/firmę/organizację) prosimy przesłać na adres: kdm@task.gda.pl
Więcej informacji
oraz agenda szkolenia.

Wstęp do implementacji modeli fizycznych przy wykorzystaniu OpenFOAM, 26 maja 2022 r.

Szkolenie jest przeznaczone dla użytkowników, którzy mają minimalne doświadczenie w programowaniu w dowolnym języku programowania. Podczas wykładu, który poprowadzi dr inż. Przemysław Błasiak z Politechniki Wrocławskiej (Wydział Mechaniczno-Energetyczny, Katedra Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii), słuchacze dowiedzą się m.in., jak można programować w OpenFOAM, używając języka C++. Zobaczą też przykład implementacji warunku brzegowego.

Program:

  • C++ w OpenFOAM
  • Opis częściej używanych klas w OpenFOAM
  • Implementacja równania energii w simpleFoam
  • Przykład implementacji warunku brzegowego.

Termin: czwartek, 26 maja 2022 r. o godz. 11.00
Czas trwania: 3 godziny
Forma: online, za pomocą platformy Zoom
Prelegent: dr inż. Przemysław Błasiak
Organizator: WCSS
Rejestracja: Obowiązkowa, link do rejestracji:
https://conf.e-science.pl/e/EuroCC-OpenFOAM3

Tutaj znajdziesz oferty szkoleń polskich centrów superkomputerowych w zakresie HPC dla użytkowników o różnym stopniu zaawansowania. Od kursów dla początkujących po ekspertów. Wkrótce znajdą się tutaj także informacje o kursach, warsztatach, webinarach i szkoleniach z innych zagadnień, jak programowanie w C++ lub Open MP, programowanie w języku Python, sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe.
Aby sprawdzić aktualną ofertę szkoleniową danego centrum superkomputerowego, należy przejść na jego stronę.