Przejdź do treści

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI 2023

Trzy szkolenia przygotowujące do korzystania z superkomputerów Cyfronetu

Zapraszamy na szkolenia z wykorzystania zasobów Komputerów Dużej Mocy organizowanych przez ACK Cyfronet AGH w grudniu 2023.

Warsztaty te pozwolą zapoznać się z podstawami wykorzystania superkomputerów zainstalowanych w Cyfronecie oraz ułatwią efektywne ich wykorzystanie w pracy naukowej. Będą to trzy bloki warsztatowe. Aby poznać szczegółowy program oraz zarejestrować się, wystarczy kliknąć w temat:

 

W Krakowie 7 drużyn tworzyło nowe rozwiązania podczas hackathonu Optimizing for AMD GPUs

Siedem drużyn z Polski, Czech, Norwegii, Włoch, Francji i CERN-u zmagało się w hackathonie, którego celem była optymalizacja oprogramowania wykorzystującego architekturę AMD GPU na LUMI – najszybszym superkomputerze w Europie.

Uczestnicy hackathonu Optimizing for AMD GPUs spotkali się w Krakowie w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH, gdzie przez 5 dni (od 27 listopada do 1 grudnia 2023) pracowali nad swoimi projektami. Warunkiem uczestnictwa w warsztatach był projekt wykorzystujący otwarty kod oprogramowania, który może skorzystać z akceleracji obliczeń z użyciem architektury GPU AMD.

W trakcie pracy nad projektami zespoły korzystały z pomocy ekspertów HPE i AMD oraz Zespołu Wsparcia Użytkowników LUMI. Zmagania w Krakowie poprzedził jeden dzień przygotowań online, gdy zespoły zapoznały się z profilowaniem kodu na architekturze LUMI CPU i GPU.

Zbliża się Konferencja projektu EuroHPC PL

Zapraszamy na konferencję podsumowującą projekt „Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL”, która odbędzie się w dniach 7–8 grudnia 2023 w Krakowie.

Narodowe Centrum Kompetencji umożliwia dostęp do polskich i europejskich superkomputerów, z których najnowsze działające w Polsce są finansowane właśnie z projektu „Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL”. Ściśle jest z nim związany projekt EuroCC2 (a wcześniej EuroCC), w ramach którego działamy. Dlatego tym bardziej zachęcamy do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się za kilka tygodni w Krakowie.

Konferencja projektu EuroHPC PL potrwa dwa dni, podczas których zaprezentowane będą superkomputery i akceleratory oraz procedury i oprogramowanie wytworzone w projekcie, a także zasoby kwantowe udostępnione dzięki projektowi. W programie są także przedstawienie możliwości wykorzystania zbudowanej infrastruktury na rzecz nauki i gospodarki, przedstawienie infrastruktury LUMI oraz LUMI-Q oraz ich integracji z infrastrukturą EuroHPC PL oraz prezentacje dostawców technologii wykorzystanych w projekcie.

Narodowe Centrum Kompetencji HPC na Supercomputing 2023 w Denver

W Denver w USA w dniach 12–17 listopada 2023 trwa Supercomputing, czyli największa na świecie konferencja środowiska HPC.

Biorą w nim udział przedstawiciele trzech ośrodków superkomputerowych, które należą do Narodowego Centrum Kompetencji HPC.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Konsorcjum PIONIER prezentują swoją działalność pod hasłem „30 lat innowacji dla nauki w Polsce” na stoisku numer 1809. Można tam zapoznać się m.in. z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie obliczeń kwantowych, a także dowiedzieć się, jakie usługi i aplikacje oferowane są w ramach projektów, takich jak PRACE-LAB, PRACE-LAB2, TEXTAROSSA oraz HiDALGO2. Relacje można śledzić na specjalnie przygotowanej prze PCSS stronie

W SC23 uczestniczą też pracownicy Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego Politechniki Wrocławskiej oraz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Cztery superkomputery z Polski na najnowszej liście TOP500

Znamy najnowszy TOP500 – ranking najszybszych superkomputerów na świecie. Listę opublikowano po raz 62 w czasie konferencji SC2023 w Denver, w USA. Na liście znalazły się cztery superkomputery z ośrodków należących do Narodowego Centrum Kompetencji HPC.

Są to :
* Athena, która zajmuje 155. miejsce z ACK Cyfronet AGH,
* Altair, zdobywca 221. miejsca, z PCSS,
* Helios na pozycji 291, z ACK Cyfronet AGH,
* Ares z 404. lokatą z ACK Cyfronet AGH.

Athena obecnie jest najszybszym superkomputerem w Polsce. Jej teoretyczna moc obliczeniowa wynosi ponad 7,7 PFlops. Służy do wykonywania standardowych wysokowydajnych symulacji naukowych i do stosowania metod sztucznej inteligencji (AI) oraz uczenia maszynowego (ML) w badaniach z zakresu medycyny, farmakologii, biologii, chemii, fizyki oraz wielu innych dziedzin nauki. Moc obliczeniowa Atheny dla obliczeń AI to prawie 240 PFlops.
Sumaryczna moc obliczeniowa Altaira wynosi 5,9 PFlops. Parametry poznańskiego superkomputera opisane są tutaj. Helios, który nadal jest w fazie uruchamiania. Na razie jego na liście TOP500 odnotowano tylko jego partycję procesorów ogólnego przeznaczenia (CPU) o mocy obliczeniowej 3,4 PFlops. Po pełnej instalacji systemu, kiedy zostaną uruchomione wszystkie partycje, Helios ma osiągać ok. 35 PFlops teoretycznej mocy obliczeniowej. Będzie to zatem najszybszy superkomputer nad Wisłą. Ares oferuje łączną moc obliczeniową ponad 4 PFlopsy.
Więcej informacji o komputerach z Cyfronetu znajdziesz tutaj, a o maszynie z PCSS tutaj.

Dzień Otwarty w Cyfronecie. Zobacz siedzibę Narodowego Centrum Kompetencji HPC

Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, które koordynuje prace Narodowego Centrum Kompetencji HPC, zaprasza na Dzień Otwarty. Cyfronet można odwiedzić w poniedziałek, 20 listopada od godz. 9.00.

W ramach spotkania prezentowane są najnowsze kierunki rozwoju architektur komputerowych i sieciowych, nowe technologie oprogramowania oraz działalność Centrum. Zaprezentowane będą zasoby sprzętowe, oprogramowanie i oferowane usługi.  Dzień Otwarty to też doskonała okazja, by dowiedzieć się, jak z zasobów Cyfronetu korzystają naukowcy. Swoje prace przedstawią laureaci tegorocznego konkursu na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe ACK Cyfronet AGH.

Rusza rekrutacja na kurs „Omics Data Science – Bioinformatyka i Analiza Wielkoskalowych Danych Biomedycznych”

Od 13 listopada można się zapisać na kolejną edycję kursu „Omics Data Science – Bioinformatyka i Analiza Wielkoskalowych Danych Biomedycznych”.

Kurs, który organizuje Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, jest skierowany do osób zainteresowanych zagadnieniami Data Science, chcących rozwijać swoją wiedzę w zakresie bioinformatyki oraz analizy wielkoskalowych danych biomedycznych. Prowadzący zapraszają specjalistów takich dziedzin jak biologia, medycyna, chemia, fizyka, matematyka, informatyka; lub dziedzin pokrewnych: biotechnologia, genetyka, kryminalistyka. W programie kurs są m.in. zajęcia z analizy danych wysokoprzepustowych w genomice, transkryptomice, epigenomice, metagenomice, proteomice oraz metabolomice, a także techniki single-cell, coraz powszechniej używane w badaniach biomedycznych.

Zajęcia będą prowadzone w Warszawie, w terminie 17.02.2024 – 31.01.2025. Zapisy trwają od 13 listopada 2023.

O obliczeniach wielkoskalowych, sztucznej inteligencji i zastosowaniu tych technologii w nauce i przemyśle podczas EBDVF2023

Mateusz Tykierko z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego będzie reprezentował Narodowe Centrum Kompetencji HPC podczas European Big Data Value Forum 2023, które odbędzie się dniach 25–27 października 2023 w Walencji w Hiszpanii. Weźmie udział w panelu Dataspaces, AI and HPC – Infrastructure, Use Cases and Workflows.

Wraz z przedstawicielami kilku innych centrów obliczeniowych, uczestniczących w projekcie EuroCC2, będą mówić m.in. o sztucznej inteligencji, wyspecjalizowanych systemach HPC, o ścieżkach dostępu do tych technologii oraz o praktycznych przykładach zastosowania HPC i AI w przemyśle i nauce.

O superkomputerach nie tylko dla nauki na Szczycie Cyfrowym IGF Polska 2023

Superkomputery nie tylko dla nauki – możliwości i dostęp. IGF Polska 2023. Tak brzmiał tytuł sesji Narodowego Centrum Kompetencji HPC podczas Szczytu Cyfrowego IGF Polska 2023, który odbył się 4 października 2023 we Wrocławiu.

Polskie centra obliczeniowe dysponują coraz szybszymi komputerami dużej mocy, z których mogą korzystać ludzie nauki, pracownicy administracji publicznej i przedsiębiorcy, w szczególności małe i średnie firmy. W ramach sesji przedstawiono możliwości prowadzenia obliczeń dla wszystkich grup odbiorców wraz ze ścieżkami wnioskowania; szkoleniami, zasobami sprzętowymi  i programowymi. Dzięki zasobom superkomputerowym i powiązanym z nimi nowym technologiom – sztuczną inteligencją, wielkoskalowemu przetwarzaniu danych i komputerom kwantowym możliwe jest usprawnienie rozwoju nauki, funkcjonowania administracji publicznej i wspieranie rozwoju przemysłu.

Celem sesji było pokazanie, jak superkomputery i powiązane z nimi nowe technologie mogą służyć nauce, usprawnianiu funkcjonowania administracji publicznej i przyczyniać się do rozwoju przemysłu. Przedstawiliśmy europejskie i polskie projekty, umożliwiające rozwój infrastruktury superkomputerowej w Polsce:
– Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL (w ramach, którego w Polsce instalowane są nowe, szybsze klastry obliczeniowe);
– European Open Science Cloud (EOSC), którego celem jest m.in. udostępnianie danych naukowych oraz narzędzi i zasobów do ich składowania, udostępniania, przetwarzania i zarządzania;
– EuroCC2, czyli Narodowe Centra Kompetencji EuroHPC – Faza 2, w ramach którego powstało Narodowe Centrum Kompetencji HPC.

Wyjaśniliśmy, czym są komputery dużej mocy, jaka jest ich moc obliczeniowa w Polsce, jak jest zbudowany superkomputer, z jakimi problemami (np. zasilanie, chłodzenie, czy zarządzanie obliczeniami uruchamianymi przez użytkowników), trzeba się zmierzyć, by infrastruktura działała sprawnie. Przedstawił Konsorcjum PLGrid zarządzające rozproszoną infrastrukturą obliczeniową dla nauki i Portal PLGrid, za pośrednictwem którego przyznawane są granty obliczeniowe (także na LUMI – najszybszej maszynie obliczeniowej w Europie, którą zbudowano przy udziale Polski). Opowiedzieliśmy o ofercie szkoleniowej, dostępnej w Polsce i za granicą, oraz o promocji usług HPC. Przedstawiliśmy też przykłady zastosowania superkomputerów w nauce, administracji publicznej i przemyśle, np. zaprojektowanie szeregu krótkich peptydów, które po osadzeniu na złotych płytkach będą mogły posłużyć do identyfikacji obecności określonych odorantów, albo optymalizacja elementów konstrukcyjnych uczestniczących w procesie mieszania, lub aerodynamiczna analiza wirnika śmigłowca, czy symulacja przepływów w obszarze wirników siłowni wiatrowych.

Rusza kolejny konkurs na granty obliczeniowe na LUMI dla naukowców z Polski

Staruje konkurs PLL/2023/05 na granty obliczeniowe na dostęp do zasobów CPU i GPU na superkomputerze LUMI, adresowany do polskich naukowców.

Przydział grantów na LUMI realizowany będzie za pośrednictwem Portalu PLGrid. Superkomputer LUMI jest jedną z najszybszych maszyn obliczeniowych świata, jego szybkość obliczeniowa to 552 PetaFlops. Zbudowało go konsorcjum, w skład którego wchodzi Polska.

Zgłoszenia konkursowe w języku angielskim na grant obliczeniowy można składać za pośrednictwem Portalu PLGrid, wypełniając formularz wniosku, dostępny pod  w zakładce Granty/Grant LUMI. Do zgłoszenia wniosku wymagane jest posiadanie konta i aktywnej afiliacji pracownika jednostki naukowej w Portalu PLGrid.

Maksymalne wartości metryk wnioskowanych zasobów:
CPU 20 000 000 CPUh
GPU 1 000 000 GPUh
Storage 10 000 000 TBh.

Harmonogram konkursu
• 12.10 – 31.10.2023 – przyjmowanie wniosków konkursowych
• do 8.12.2023 – ogłoszenie wyników konkursu
• do 13.12.2023 – akceptacja wysokości przyznanych zasobów
• do 20.12.2023 – dostęp do superkomputera LUMI dla autorów najlepiej ocenionych wniosków.

Superkomputery nie tylko dla nauki – możliwości i dostęp. IGF Polska 2023

Chcesz poznać bliżej możliwości superkomputerów i dowiedzieć się, jak możesz je wykorzystać w swoim przedsiębiorstwie, urzędzie czy w uczelni? Jeśli tak, to weź udział w Szczycie Cyfrowym IGF Polska 2023. Bądź z nami 4 października we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia.
W ramach naszej prezentacji Superkomputery nie tylko dla nauki – możliwości i dostęp (w godz. 15.10–15.50) pokażemy, jak superkomputery i powiązane z nimi nowe technologie – sztuczna inteligencja, wielkoskalowe przetwarzanie danych i komputery kwantowe – mogą być wykorzystywane do rozwoju nauki, usprawniania funkcjonowania administracji publicznej i wspierania rozwoju przemysłu.
Przedstawimy ofertę Narodowego Centrum Kompetencji HPC i infrastruktury PLGrid w zakresie dostępu do polskich zasobów superkomputerowych, szkoleń i wsparcia użytkowników. Odpowiemy na Wasze pytania. Zapraszamy
Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Cyfryzacji i NASK.

Kompleksowy kurs dotyczący LUMI

W Warszawie oraz online od dziś (3.10.2023) do piątku (6.10.2023) trwa kompleksowy kurs LUMI. Uczestnicy z Polski, Czech, Finlandii, Estonii, Francji, Norwegii, Danii, Włoch, Hiszpanii i innych krajów Europy spotkali się w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN im. M. Nałęcza, przy ul. ks. Trojdena oraz online. Pod okiem instruktorów z LUMI User Support Team, AMD i Hewlett Packard Enterprise zapoznają się z architekturą LUMI i środowiskiem programistycznym.
Kurs obejmuje zajęcia z kompilacji i korzystania z oprogramowania, modeli programowania (HIP i OpenMP offload), portowania, wykonywania zadań i optymalizacji aplikacji do działania na AMD MI250X. Ukończenie kursu pomoże wydajnie pracować zarówno na partycji CPU (LUMI-C), jak i GPU (LUMI-G).
Organizatorem kursu jest Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW przy współpracy LUMI User Support oraz ACK Cyfronet AGH i WCSS.

Warsztaty Cyfronet – Intel oneAPI

Zapraszamy na warsztaty Cyfronet – Intel oneAPI w dniach 24–26 października 2023 w Krakowie.
Każdy dzień poświęcony będzie innemu obszarowi:
• Wtorek, 24 października: Programming with oneAPI
• Środa, 25 października: Performance Libraries and profiling
• Czwartek, 26 października: OpenMP Offloading & MPI
Zajęcia poprowadzą certyfikowani instruktorzy Intel oneAPI. Wydarzenie jest bezpłatne.
Rejestracja potrwa do 10 października do godz. 12:00.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 września 2023 roku.

Podkręć możliwości LUMI, czyli najszybszego superkomputera w Europie. Weź udział w hackathonie Optimizing for AMD GPUs

Zapraszamy do udziału w hackathonie, którego celem jest optymalizacja oprogramowania wykorzystującego architekturę AMD GPU na LUMI – trzecim superkomputerze świata.

Hackathon Optimizing for AMD GPUs odbędzie się w Krakowie w dniach 27 listopada – 1 grudnia 2023. Jeśli jesteś zatrudniony na uczelni, (także jeżeli jesteś doktorantem) lub w firmie, która znajduje się na terenie jednego z krajów z konsorcjum LUMI lub uczestniczących w projekcie EuroHPC, zgłoś swoją 2–4 osobowa drużynę.

Organizatorzy wybiorą 6 zespołów. Uczestnicy hackathonu podczas 5 dni zmagań będą mogli korzystać z pomocy ekspertów HPE i AMD oraz Zespołu Wsparcia Użytkowników LUMI. Rozgrywki w Krakowie poprzedzi jeden dzień przygotowawczy online, w czasie którego zespoły zapoznają się z profilowaniem kodu na LUMI CPU i GPU.

Zapraszamy grupy badawcze i firmy zainteresowane zwiększeniem wydajności swojego oprogramowania naukowego w nowej architekturze obliczeniowej AMD GPU w LUMI. Uczestnicy powinni zainstalować swój kod na LUMI przed hackathonem, tak aby podczas tygodnia rozgrywek można było skupić się w pełni na optymalizacji kodu.
Poszukujemy głównie oprogramowania na licencjach open source lub przynajmniej do bezpłatnego użytku akademickiego. Oprogramowanie na licencjach komercyjnych rozważymy tylko w wyjątkowych przypadkach.

DataComp 2023 – AI, HPC and Big Data Analysis for Grand Challenges DataComp 2023 – zapraszamy na konferencję do Gdańska

Zapraszamy na konferencję DataComp 2023 – AI, HPC and Big Data Analysis for Grand Challenges, która odbędzie się 19 i 20 września w Gdańsku. To okazja do wymiany doświadczeń w zakresie badań naukowych realizowanych z wykorzystaniem infrastruktury obliczeniowej, a także do przedstawienia własnych rozwiązań w obszarze nauki i przemysłu.

Omawiane będą takie zagadnienia związane z technologią HPC (High Performance Computing), jak:
· obliczenia naukowe,
· rozwiązania i technologie w gospodarce,
· sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe w badaniach naukowych,
· analityka dużych ilości danych, repozytoria,
· inżynieria danych,
· przetwarzanie chmurowe, HPDA, kwantowe,
· cyberbezpieczeństwo w ochronie danych i obliczeń,
· wykorzystanie technologii IoT i przetwarzania brzegowego,
· rozwiązania wykorzystujące – ChatGPT, predykcję w analizie danych.

Zapraszamy prelegentów do zgłaszania wystąpień (do 18 sierpnia). Językami prezentacji są polski i angielski. Zachęcamy też do publikacji prac w TASK Quarterly, gdzie prezentowane są artykuły dotyczące wykorzystania technologii informacyjnych do rozwiązywania istotnych problemów w naukach ścisłych i inżynierii.

Organizatorami konferencji są Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

AI dla nauki. Zaproszenie na warsztaty

Zapraszamy na warsztaty Cyfronet AI for Science organizowane w dniach 11–12 września 2023. Pozwolą one zapoznać się z podstawami technik uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji oraz możliwościami bibliotek umożliwiającymi tego typu obliczenia na kartach graficznych firmy NVIDIA V100 oraz A100 dostępnych m.in. w ACK Cyfronet AGH.

Uczestnicy poznają sposoby zastosowania narzędzi, technik i algorytmów uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów. Przedstawione zostaną kluczowe koncepcje głębokich sieci neuronowych, sposoby budowania modeli uczenia głębokiego oraz mierzenia i zwiększania ich dokładności. Ponadto zaprezentowane zostaną podstawowe techniki wstępnego przetwarzania danych, zwiększające stabilność procesu uczenia maszynowego. Wydarzenie będzie połączeniem wykładów z częścią warsztatową, z instrukcjami krok po kroku i wsparciem mentorów.

Warsztaty organizuje ACK Cyfronet AGH we współpracy z Konsorcjum PLGrid, Narodowym Centrum Kompetencji HPC i firmą NVIDIA. 

Dalsze informacje o szkoleniach oraz możliwość zgłoszenia (do 25 sierpnia 2023) uczestnictwa znajdują się na stronie warsztatów.

Agenda

Zajęcia będą się odbywały od 9:00 do 17:00. :

Wtorek 3.10. – Omówienie sprzętu LUMI i środowiska programistycznego Cray, w tym kompilatorów i modeli programowania równoległego.

Środa 4.10. – Debugowanie, wprowadzenie do AMD ROCm i HIP, alokowanie zasobów w Slurm, dodatkowe oprogramowanie na LUMI.

Czwartek, 5.10. – Profilowanie aplikacji CPU i GPU.

Piątek 6.10. – I/O, zaawansowane narzędzia ROCm, wsparcie LUMI.

KURS: Kompleksowe wprowadzenie do infrastruktury LUMI

Zapraszamy na kompleksowy kurs LUMI, który odbędzie się w dniach 3–6 października 2023 w Warszawie w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN im. M. Nałęcza, przy ul. ks. Trojdena.

Uczestnicy zapoznają się z architekturą LUMI i środowiskiem programistycznym. Kurs obejmuje zajęcia dotyczące kompilacji i korzystania z oprogramowania, modeli programowania (HIP i OpenMP offload), portowania, wykonywania zadań i optymalizacji aplikacji do działania na AMD MI250X. Ukończenie kursu pomoże wydajnie pracować zarówno na partycji CPU (LUMI-C), jak i GPU (LUMI-G).

Kurs przeznaczony jest dla osób, które mają już podstawową znajomość HPC i potrafią uruchamiać zadania na superkomputerach. Kierowany jest głównie do obecnych i przyszłych użytkowników realizujących projekty na LUMI oraz pracowników centrów obliczeniowych i instytucji wchodzących w skład konsorcjum LUMI.

Kurs jest bezpłatny. Poprowadzą go wspólnie eksperci z LUMI HPE Centre of Excellence (HPE CoE), AMD i LUMI User Support Team (LUST).

Rejestracja trwa do 25 września 2023 r. do godz. 16:00. Liczba miejsc jest ograniczona. Aby się zapisać, wypełnij formularz: https://events.plgrid.pl/event/36/.

Obliczenia wielkoskalowe na potrzeby modelowania jakości powietrza

IV Konferencja Naukowa „Jakość powietrza a zdrowie” za nami.
Uczestnicy spotkali się we Wrocławiu w dniach 3-5 lipca 2023 i rozmawiali m.in. o:
🔸 zanieczyszczeniach powietrza i ich źródłach
🔸 modelowaniu rozprzestrzeniania zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych oraz jakości powietrza
🔸wpływie jakości powietrza i warunków biometeorologicznych na zdrowie społeczeństwa i środowisko
🔸wpływie warunków meteorologicznych i zmian klimatu na jakość powietrza
🔸edukacji ekologicznej.
Modelowanie rozprzestrzeniania zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych oraz jakości powietrza nie byłoby możliwe bez superkomputerów.
O obliczeniach wielkoskalowych i przetwarzaniu dużych zbiorów danych na potrzeby modelowania będzie mówił dr inż. Mateusz Tykierko z WCSS.

Letnia szkoła AI oraz HPC organizowana przez AGH i Cyfronet zaprasza

Akademia Górniczo-Hutnicza i ACK Cyfronet AGH zapraszają studentów i doktorantów z zagranicy do udziału w letniej szkole AI i HPC. Pierwsza edycja odbędzie się dniach 26–30 czerwca 2023, druga edycja zaplanowana jest od 3 do 7 lipca 2023 w Krakowie.

Letnia edycja kursów AI koncentruje się na aktualizacji uczestników w zakresie najnowszych tematów w szybko rozwijającej się dziedzinie uczenia głębokiego. Znajduje ono zastosowanie w niemal każdej części naszego życia, od małych codziennych aplikacji po wynalazki zmieniające świat. Podczas kursu omówione będą takie zagadnienia, jak: przetwarzanie obrazów medycznych, rzeczywistość mieszana, autonomiczna jazda, robotyka, przetwarzanie języka naturalnego i obliczenia o wysokiej wydajności.

Kursy AI na AGH są częścią programu SPINAKER finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Studenci mogą wziąć udział w programie online lub przyjechać do Polski. Szczegółowe informacje oraz link do zapisów znajdują się tutaj.

Letnia szkoła PRECISE (PREcision Cosmology In the era of big-data SurvEys już w lipcu

Interesujesz się kosmologią? Zamierzasz w swoich badaniach analizować duże zbiory danych i tworzyć symulacje komologiczne? Jeśli tak, letnia szkoła PRECISE jest dla Ciebie.

PRECISE (PREcision Cosmology In the era of big-data SurvEys) jest organizowana dla studentów i młodych naukowców, którzy zajmują się badaniami kosmologicznymi i chcą się nauczyć technik analizowania dużych zbiorów danych z obserwacji i symulacji kosmologicznych.

W programie m.in. wykłady i warsztaty z technik analizy danych, metod statystycznych, uczenia maszynowego i wysokowydajnych obliczeń, a także praktyczne projekty, umożliwiające zdobycie doświadczenia w analizowaniu dużych zbiorów danych kosmologicznych. Zajęcia poprowadzą ekspercie z dziedziny kosmologii.

Dostęp do superkomputerów i zasoby obliczeniowe zapewnia uczestnikom szkoły Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Letnia szkoła PRECISE odbędzie się w dniach 3–7 lipca 2023 w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Więcej szczegółów i link do rejestracji tutaj. ‍Rejestracja do 30 czerwca 2023 roku.

Szkolenie: System GNU/Linux: Powłoka Bash, programy narzędziowe

Systemy operacyjne z rodziny GNU/Linux są podstawą współczesnego ekosystemu komputerów dużej mocy. Zapraszamy osoby, które rozpoczynają pracę na superkomputerach, na szkolenie wprowadzające do środowiska użytkownika. Odbędzie się ono 22 czerwca 2023 r. online.

W programie m.in. elementy programowania w powłoce Bash i wykorzystanie infrastruktury obliczeniowej ICM UW. Aby aktywnie brać udział w części praktycznej szkolenia, należy mieć konto ICM. Konto należy utworzyć w Systemie Alokacji Zasobów ICM ) – najpóźniej do 20 czerwca.

Program spotkania obejmuje zagadnienia dotyczące m.in. systemów operacyjnych z rodziny Unix,  elementów środowiska GNU/Linux, powłoki Bash, w tym: tworzenia i uruchamiani skryptów, Potoku (ang. pipeline), narzędzi: grep, sed, cut, rsync, scp, find. Będzie też sesja praktyczna.

Szkolenie realizowane jest w ramach programu EuroCC 2 i prowadzone w języku polskim.

O współpracy narodowych centrów kompetencji HPC w Europie Środkowej

W Mariborze podczas ASHPC23 odbyło się spotkanie narodowych centrów kompetencji HPC z Europy Środkowej  (Central European NCCs Workgroup Meeting) w ramach EuroCC. Wymieniliśmy doświadczenia w zakresie organizacji szkoleń, współpracy z przemysłem i prowadzenia działań komunikacyjnych. Rozmawialiśmy też o konkretnych przypadkach zastosowania HPC w projektach naukowych i w przemyśle, zwłaszcza w sektorze MŚP. Marek Magryś z ACK Cyfronet AGH mówił o infrastrukturze PLGrid w erze eksaskali.
Polskie Narodowe Centrum Kompetencji HPC reprezentowali przedstawiciele Cyfronetu i Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego. 

LUMI dostępny dla polskich naukowców. Nowy konkurs na granty obliczeniowe otwarty

Ruszył regularny konkurs na granty obliczeniowe dla naukowców z Polski realizowane na superkomputerze LUMI. To jedna z najszybszych maszyn obliczeniowych. W ostatnim rankingu Top500 utrzymał trzecią pozycję – oferuje szybkość obliczeniową rzędu 552 PetaFlop/s (552 *1015 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę).

Konkurs, obejmujący zasoby CPU i GPU superkomputera LUMI, został ogłoszony przez ACK Cyfronet AGH. Wnioski są przyjmowane w terminie od 6 czerwca do 5 lipca 2023 r., wyłącznie w języku angielskim. Można je składać za pośrednictwem portalu PLGrid, w zakładce Granty/Grant LUMI. Do zgłoszenia koniecznie jest posiadanie konta i aktywnej afiliacji w portalu.

Maksymalne wartości metryk wnioskowanych zasobów:
    CPU – 20 000 000 CPUh
    GPU – 1 000 000 GPUh
    Storage – 10 000 000 TBh

Wyniki naboru zostaną ogłoszone 4 sierpnia 2023 r., a dostęp do zasobów superkomputera będzie możliwy od 15 sierpnia. Ocena wniosków odbędzie się w oparciu o kryteria formalne, techniczne i naukowe, z uwzględnieniem zasad wyszczególnionych w regulaminie konkursu oraz dokumencie określającym procedury przydzielania czasu obliczeniowego na superkomputerze LUMI dla naukowców z Polski.

Polski kick-off projektu EuroCC2

Zespół Narodowego Centrum Kompetencji HPC w Polsce prawie w komplecie. Spotkaliśmy się w Krakowie, u lidera EuroCC2, czyli w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH, by omówić szczegółowo nasze zadania w drugiej fazie projektu.
Rozmawialiśmy o współpracy z przemysłem, w tym z sektorem MŚP, administracją publiczną, o usługach, szkoleniach, które dla Was przygotowujemy, a także o  komunikacji, zrównoważonym rozwoju i kilku innych zagadnieniach.
Zaglądajcie na bieżąco na tę stronę i do naszych mediów społecznościowych. Zapraszamy!
 

Kraken to imię nowego superkomputera w Centrum Informatycznym TASK w Gdańsku

Infrastruktura Narodowego Centrum Kompetencji HPC już wkrótce wzbogaci się o nowy superkomputer. Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej należace do Politechniki Gdańskiej będzie miało nową siedzibę (jej nazwa brzmi: Centrum Kompetencji STOS PG) przy ul. Traugutta. Będzie tam pracował jeden z najszybszych klastrów obliczeniowych w tej części Europy. Superkomputer ma być oddany do użytku wiosną. Internauci zdecydowali, że będzie on nosił imię Kraken.

Centrum Kompetencji STOS PG. Fot. Maciej Buczeń/PG

Czy znasz już nasz kanał na YouTube?

Zapraszamy na kanał Narodowego Centrum Kompetencji HPC w serwisie YouTube. Znajdują się tam nagrania szkoleń, które organizowaliśmy dla Was. Polecamy materiały dotyczące oprogramowania naukowego: Ansys, OpenFOAM czy Gaussian.
Utrwaliliśmy także seminaria dotyczące sztucznej inteligencji oraz big data. Są też prezentacje poszczególnych centrów obliczeniowych, wchodzących w skład Narodowego Centrum Kompetencji HPC.

Konkurs na pracę doktorską 2023

Napisałeś doktorat, wykorzystując infrastrukturę obliczeniową Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH? Jeśli tak, weź udział w konkursie na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o superkomputery Cyfronetu.  Praca musi być obroniona w terminie od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023.
W ubiegłym roku laureatami ubiegłorocznej edycji konkursu zostali:

  • dr Ewa Machalska za pracę: „Badania wzmocnienia sygnału ramanowskiej aktywności optycznej układów molekularnych” – I nagroda
  • dr inż. Michał Koziarski za pracę: „Imbalanced data preprocessing techniques utilizing local data characteristics”  II nagroda
  • dr inż. Bartłomiej Rzeszotarski za pracę: „Transport ładunku i spinu w nanoukładach na bazie silicenu” – wyróżnienie
  • dr Zuzanna Wojdyła za pracę: „Mechanizmy reakcji katalizowanych przez dioksygenazy zależne od 2-oksoglutaranu – badania metodami biochemii obliczeniowej” – wyróżnienie.

Zapraszamy na Konferencję Użytkowników KDM 2023 w dniach 19-21 kwietnia 2023

Przed nami piętnasta już Konferencja Użytkowników Komputerów Dużej Mocy. Tym razem organizator, czyli ACK Cyfronet AGH zaprasza do Zakopanego w dniach 19-21 kwietnia 2023. Tematyka KU KDM dotyczyć będzie obliczeń i symulacji dużej skali, nowych algorytmów w informatyce, narzędzi i technik w systemach dużej mocy obliczeniowej oraz zastosowania informatyki w dydaktyce oraz bazach danych. Pierwszego dnia Konferencji odbędzie się szkolenie pt. „Efektywne wykorzystanie Komputerów Dużej Mocy w badaniach przy użyciu uczenia maszynowego”. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa i zachęcamy do zgłaszania referatów na temat obliczeń prowadzonych z wykorzystaniem komputerów dużej mocy i oprogramowania udostępnianego w Cyfronecie, w tym obliczeń realizowanych na infrastrukturze PLGrid. Referaty będą akceptowane na podstawie nadesłanych streszczeń. Informacje o zgłoszeniach referatów oraz formularz rejestracyjny znajdują się na tej stronie.

Szkolenie: Symulacja kluczem do innowacyjności – zastosowania oprogramowania Ansys

Zapraszamy na szkolenie: Symulacja kluczem do innowacyjności – zastosowania oprogramowania Ansys, które odbędzie się online, w środę, 19 kwietnia, w godzinach 10:00-13:00. Poprowadzą je reprezentanci firmy Symkom: Maciej Borek, Adam Piechna, Maciej Szudarek, Kacper Wagner oraz ICM Michał Hermanowicz.

Trzygodzinne spotkanie poświęcone będzie wykorzystaniu symulacji numerycznych do rozwiązywania zagadnień inżynierskich i badawczych. W ramach pierwszego bloku prowadzący, na bazie swoich wdrożeń i doświadczeń, omówią, w jakim celu można stosować symulacje komputerowe i jak mogą one pomóc inżynierom w codziennej pracy. Poruszą zagadnienia modelowania przepływów, analiz mechanicznych i elektromagnetycznych. Opowiedzą, jaką rolę w symulacji może mieć wykorzystanie Komputerów Dużej Mocy. W drugim bloku uczestnicy będą mieli okazję poznać najnowsze możliwości oprogramowania ANSYS w kontekście analiz przepływowych. Omówione zostaną usprawnienia w procesie generacji siatki, modelowaniu turbulencji, obliczeniach na kartach graficznych oraz szeregu innych zagadnień.

Szkolenie prowadzone będzie przez firmę Symkom, we współpracy z ICM UW, ACK Cyfronet AGH oraz Narodowym Centrum Kompetencji w ramach projektu EuroCC2.

Szkolenia z wykorzystania zasobów KDM w Cyfronecie

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenia z wykorzystania zasobów Komputerów Dużej Mocy organizowanych przez ACK Cyfronet AGH w kwietniu 2023. Warsztaty te pozwolą zapoznać się z podstawami wykorzystania superkomputerów zainstalowanych w Cyfronecie oraz ułatwią efektywne ich wykorzystanie w pracy naukowej.

Dalsze informacje o szkoleniach oraz możliwość zgłoszenia uczestnictwa znajdą Państwo na stronach szkoleń:
* 3 kwietnia Wprowadzenie do linii poleceń systemów Linux oraz powłoki Bash 
* 4-5 kwietnia Wydajne obliczenia naukowe w C++ 
* 11 kwietnia Introduction to scientific High-Performance Computing 
* 12 kwietnia Efficient usage of HPC systems in scientific computing
* 19 kwietnia Efektywne wykorzystanie Komputerów Dużej Mocy w badaniach przy użyciu uczenia maszynowego w ramach konferencji KUKDM 2023.

Konferencja LUMI Day Poland 2023

W piątek, 14 kwietnia w godzinach 10.00–14.00 organizowana jest konferencja online prezentująca superkomputer LUMI, ścieżkę aplikowania o zasoby i możliwości jego zastosowania. Superkomputer LUMI, zbudowany przez konsorcjum 10 państw, w tym Polski, zajmuje obecnie 3. miejsce na liście TOP500 superkomputerów o największej mocy obliczeniowej na świecie.
Polscy naukowcy mogą uzyskać dostęp do LUMI za pośrednictwem krajowej Infrastruktury PLGrid. Wśród poruszanych tematów znajdą się między innymi:

● miejsce LUMI w europejskiej inicjatywie EuroHPC JU
● naukowe wyzwania, na które można odpowiedzieć dzięki LUMI
● ścieżka aplikowania o zasoby superkomputera LUMI
● wsparcie dla użytkowników superkomputera LUMI
● oprogramowanie w środowisku przed-eksaskalowym
● przykłady wykorzystania zasobów superkomputera LUMI
● EuroCC – Narodowe Centrum Kompetencji EuroHPC

Wydarzenie odbędzie się online, za pośrednictwem platformy Zoom. Program wydarzenia oraz formularz rejestracyjny znajdują się na tej stronie. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Superkomputer LUMI, fot. CSC

Przedstawiciele Narodowego Centrum Kompetencji HPC na EuroHPC Summit 2023

Konferencja EuroHPC Summit 2023: European Supercomputing Excellence in the Exascale Era odbyła się w dniach 20–23 marca w Göteborgu w Szwecji, gdzie zebrali się przedstawiciele największych ośrodków HPC z całej Europy. W wydarzeniu wzięli też udział przedstawiciele Narodowego Centrum Kompetencji HPC: dr inż. Norbert Meyer, kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym i członek INFRAG przy EuroHPC JU, dr inż. Mateusz Tykierko, zastępca dyrektora Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego, członek RIAG przy EuroHPC JU, dr Mariusz Sterzel, kierownik Laboratorium Obliczeń Kwantowych w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH i Marta Maj, również z Cyfronetu.

Norbert Meyer jako przedstawiciel The Infrastructure Advisory Group (INFRAG) – niezależnej grupy ekspertów, działającej przy EuroHPCJU, odpowiedzialnej m.in. za określanie długofalowych planów rozwoju infrastruktury dla zaawansowanych obliczeń w Europie, wziął udział w panelu zatytułowanym „Future of Exascale Supercomputing in Europe”. Panel dyskusyjny dotyczył przyszłości systemów eksaskalowych w Europie oraz nowej generacji superkomputerów po 2027 roku.

PCSS w składzie Alliance of Supercomputing Centres

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe  weszło w skład Alliance of Supercomputing Centres (ASC). To grupa, która stawia sobie takie cele, jak: realizacja wspólnych projektów, wymiana dotychczasowych doświadczeń, lepsza koordynacja i współpraca w zakresie globalnych wyzwań, jakie stawiają przed dużymi centrami #HPC nauka, gospodarka i społeczeństwo. 

Działalność Alliance of Supercomputing Centres została zainaugurowana podczas tegorocznej The Supercomputing Asia (27.02.-2.03.2023, Singapur), największej konferencji związanej z tematyką HPC.

Informacja dotycząca plików cookies

Serwis Narodowego Centrum Kompetencji HPC używa plików cookies (ciasteczek od ang. cookie – ciastko), czyli informacji zapisywanych na urządzeniach użytkowników w formie małych plików tekstowych. Dane te potwierdzają, że użytkownik odwiedził stronę internetową i pozwalają rozpoznawać jego urządzenie oraz dostosować kolejne wyświetlenia strony do jego preferencji. Pliki cookies używane przez serwis NCK nie przechowują żadnych danych osobowych użytkowników ani informacji, które pomogłyby ich zidentyfikować, rozpoznają jedynie przeglądarkę konkretnego urządzenia.

Ciasteczka są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania serwisu, pomagają dostosować zawartość strony do preferencji użytkownika. Dostarczają danych statystycznych dotyczących ruchu na stronie.
Więcej o tym, czym są pliki cookies, można przeczytać na stronie: https://wszystkoociasteczkach.pl/

Strony internetowe (serwis NCK także) domyślnie dopuszczają zapisywanie plików cookies, co można zmienić w każdej chwili tak, aby zablokować automatyczne dodawanie ciasteczek, albo każdorazowo informować o ich przesłaniu. Należy pamiętać, że wyłączenie możliwości zapisywania plików cookies może zaburzać niektóre funkcje strony lub uniemożliwić korzystanie z części usług.

Skip to content