ARCHIWUM AKTUALNOŚCI 2023

Zapraszamy na Konferencję Użytkowników KDM 2023 w dniach 19-21 kwietnia 2023

Przed nami piętnasta już Konferencja Użytkowników Komputerów Dużej Mocy. Tym razem organizator, czyli ACK Cyfronet AGH zaprasza do Zakopanego w dniach 19-21 kwietnia 2023. Tematyka KU KDM dotyczyć będzie obliczeń i symulacji dużej skali, nowych algorytmów w informatyce, narzędzi i technik w systemach dużej mocy obliczeniowej oraz zastosowania informatyki w dydaktyce oraz bazach danych. Pierwszego dnia Konferencji odbędzie się szkolenie pt. „Efektywne wykorzystanie Komputerów Dużej Mocy w badaniach przy użyciu uczenia maszynowego”. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa i zachęcamy do zgłaszania referatów na temat obliczeń prowadzonych z wykorzystaniem komputerów dużej mocy i oprogramowania udostępnianego w Cyfronecie, w tym obliczeń realizowanych na infrastrukturze PLGrid. Referaty będą akceptowane na podstawie nadesłanych streszczeń. Informacje o zgłoszeniach referatów oraz formularz rejestracyjny znajdują się na tej stronie.

Szkolenie: Symulacja kluczem do innowacyjności – zastosowania oprogramowania Ansys

Zapraszamy na szkolenie: Symulacja kluczem do innowacyjności – zastosowania oprogramowania Ansys, które odbędzie się online, w środę, 19 kwietnia, w godzinach 10:00-13:00. Poprowadzą je reprezentanci firmy Symkom: Maciej Borek, Adam Piechna, Maciej Szudarek, Kacper Wagner oraz ICM Michał Hermanowicz.

Trzygodzinne spotkanie poświęcone będzie wykorzystaniu symulacji numerycznych do rozwiązywania zagadnień inżynierskich i badawczych. W ramach pierwszego bloku prowadzący, na bazie swoich wdrożeń i doświadczeń, omówią, w jakim celu można stosować symulacje komputerowe i jak mogą one pomóc inżynierom w codziennej pracy. Poruszą zagadnienia modelowania przepływów, analiz mechanicznych i elektromagnetycznych. Opowiedzą, jaką rolę w symulacji może mieć wykorzystanie Komputerów Dużej Mocy. W drugim bloku uczestnicy będą mieli okazję poznać najnowsze możliwości oprogramowania ANSYS w kontekście analiz przepływowych. Omówione zostaną usprawnienia w procesie generacji siatki, modelowaniu turbulencji, obliczeniach na kartach graficznych oraz szeregu innych zagadnień.

Szkolenie prowadzone będzie przez firmę Symkom, we współpracy z ICM UW, ACK Cyfronet AGH oraz Narodowym Centrum Kompetencji w ramach projektu EuroCC2.

Szkolenia z wykorzystania zasobów KDM w Cyfronecie

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenia z wykorzystania zasobów Komputerów Dużej Mocy organizowanych przez ACK Cyfronet AGH w kwietniu 2023. Warsztaty te pozwolą zapoznać się z podstawami wykorzystania superkomputerów zainstalowanych w Cyfronecie oraz ułatwią efektywne ich wykorzystanie w pracy naukowej.

Dalsze informacje o szkoleniach oraz możliwość zgłoszenia uczestnictwa znajdą Państwo na stronach szkoleń:
* 3 kwietnia Wprowadzenie do linii poleceń systemów Linux oraz powłoki Bash 
* 4-5 kwietnia Wydajne obliczenia naukowe w C++ 
* 11 kwietnia Introduction to scientific High-Performance Computing 
* 12 kwietnia Efficient usage of HPC systems in scientific computing
* 19 kwietnia Efektywne wykorzystanie Komputerów Dużej Mocy w badaniach przy użyciu uczenia maszynowego w ramach konferencji KUKDM 2023.

Konferencja LUMI Day Poland 2023

W piątek, 14 kwietnia w godzinach 10.00–14.00 organizowana jest konferencja online prezentująca superkomputer LUMI, ścieżkę aplikowania o zasoby i możliwości jego zastosowania. Superkomputer LUMI, zbudowany przez konsorcjum 10 państw, w tym Polski, zajmuje obecnie 3. miejsce na liście TOP500 superkomputerów o największej mocy obliczeniowej na świecie.
Polscy naukowcy mogą uzyskać dostęp do LUMI za pośrednictwem krajowej Infrastruktury PLGrid. Wśród poruszanych tematów znajdą się między innymi:

● miejsce LUMI w europejskiej inicjatywie EuroHPC JU
● naukowe wyzwania, na które można odpowiedzieć dzięki LUMI
● ścieżka aplikowania o zasoby superkomputera LUMI
● wsparcie dla użytkowników superkomputera LUMI
● oprogramowanie w środowisku przed-eksaskalowym
● przykłady wykorzystania zasobów superkomputera LUMI
● EuroCC – Narodowe Centrum Kompetencji EuroHPC

Wydarzenie odbędzie się online, za pośrednictwem platformy Zoom. Program wydarzenia oraz formularz rejestracyjny znajdują się na tej stronie. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Superkomputer LUMI, fot. CSC

Przedstawiciele Narodowego Centrum Kompetencji HPC na EuroHPC Summit 2023

Konferencja EuroHPC Summit 2023: European Supercomputing Excellence in the Exascale Era odbyła się w dniach 20–23 marca w Göteborgu w Szwecji, gdzie zebrali się przedstawiciele największych ośrodków HPC z całej Europy. W wydarzeniu wzięli też udział przedstawiciele Narodowego Centrum Kompetencji HPC: dr inż. Norbert Meyer, kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym i członek INFRAG przy EuroHPC JU, dr inż. Mateusz Tykierko, zastępca dyrektora Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego, członek RIAG przy EuroHPC JU, dr Mariusz Sterzel, kierownik Laboratorium Obliczeń Kwantowych w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH i Marta Maj, również z Cyfronetu.

Norbert Meyer jako przedstawiciel The Infrastructure Advisory Group (INFRAG) – niezależnej grupy ekspertów, działającej przy EuroHPCJU, odpowiedzialnej m.in. za określanie długofalowych planów rozwoju infrastruktury dla zaawansowanych obliczeń w Europie, wziął udział w panelu zatytułowanym „Future of Exascale Supercomputing in Europe”. Panel dyskusyjny dotyczył przyszłości systemów eksaskalowych w Europie oraz nowej generacji superkomputerów po 2027 roku.

PCSS w składzie Alliance of Supercomputing Centres

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe  weszło w skład Alliance of Supercomputing Centres (ASC). To grupa, która stawia sobie takie cele, jak: realizacja wspólnych projektów, wymiana dotychczasowych doświadczeń, lepsza koordynacja i współpraca w zakresie globalnych wyzwań, jakie stawiają przed dużymi centrami #HPC nauka, gospodarka i społeczeństwo. 

Działalność Alliance of Supercomputing Centres została zainaugurowana podczas tegorocznej The Supercomputing Asia (27.02.-2.03.2023, Singapur), największej konferencji związanej z tematyką HPC.