ARCHIWUM AKTUALNOŚCI 2023

Letnia szkoła AI oraz HPC organizowana przez AGH i Cyfronet zaprasza

Akademia Górniczo-Hutnicza i ACK Cyfronet AGH zapraszają studentów i doktorantów z zagranicy do udziału w letniej szkole AI i HPC. Pierwsza edycja odbędzie się dniach 26–30 czerwca 2023, druga edycja zaplanowana jest od 3 do 7 lipca 2023 w Krakowie.

Letnia edycja kursów AI koncentruje się na aktualizacji uczestników w zakresie najnowszych tematów w szybko rozwijającej się dziedzinie uczenia głębokiego. Znajduje ono zastosowanie w niemal każdej części naszego życia, od małych codziennych aplikacji po wynalazki zmieniające świat. Podczas kursu omówione będą takie zagadnienia, jak: przetwarzanie obrazów medycznych, rzeczywistość mieszana, autonomiczna jazda, robotyka, przetwarzanie języka naturalnego i obliczenia o wysokiej wydajności.

Kursy AI na AGH są częścią programu SPINAKER finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Studenci mogą wziąć udział w programie online lub przyjechać do Polski. Szczegółowe informacje oraz link do zapisów znajdują się tutaj.

Letnia szkoła PRECISE (PREcision Cosmology In the era of big-data SurvEys już w lipcu

Interesujesz się kosmologią? Zamierzasz w swoich badaniach analizować duże zbiory danych i tworzyć symulacje komologiczne? Jeśli tak, letnia szkoła PRECISE jest dla Ciebie.

PRECISE (PREcision Cosmology In the era of big-data SurvEys) jest organizowana dla studentów i młodych naukowców, którzy zajmują się badaniami kosmologicznymi i chcą się nauczyć technik analizowania dużych zbiorów danych z obserwacji i symulacji kosmologicznych.

W programie m.in. wykłady i warsztaty z technik analizy danych, metod statystycznych, uczenia maszynowego i wysokowydajnych obliczeń, a także praktyczne projekty, umożliwiające zdobycie doświadczenia w analizowaniu dużych zbiorów danych kosmologicznych. Zajęcia poprowadzą ekspercie z dziedziny kosmologii.

Dostęp do superkomputerów i zasoby obliczeniowe zapewnia uczestnikom szkoły Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Letnia szkoła PRECISE odbędzie się w dniach 3–7 lipca 2023 w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Więcej szczegółów i link do rejestracji tutaj. ‍Rejestracja do 30 czerwca 2023 roku.

Szkolenie: System GNU/Linux: Powłoka Bash, programy narzędziowe

Systemy operacyjne z rodziny GNU/Linux są podstawą współczesnego ekosystemu komputerów dużej mocy. Zapraszamy osoby, które rozpoczynają pracę na superkomputerach, na szkolenie wprowadzające do środowiska użytkownika. Odbędzie się ono 22 czerwca 2023 r. online.

W programie m.in. elementy programowania w powłoce Bash i wykorzystanie infrastruktury obliczeniowej ICM UW. Aby aktywnie brać udział w części praktycznej szkolenia, należy mieć konto ICM. Konto należy utworzyć w Systemie Alokacji Zasobów ICM ) – najpóźniej do 20 czerwca.

Program spotkania obejmuje zagadnienia dotyczące m.in. systemów operacyjnych z rodziny Unix,  elementów środowiska GNU/Linux, powłoki Bash, w tym: tworzenia i uruchamiani skryptów, Potoku (ang. pipeline), narzędzi: grep, sed, cut, rsync, scp, find. Będzie też sesja praktyczna.

Szkolenie realizowane jest w ramach programu EuroCC 2 i prowadzone w języku polskim.

O współpracy narodowych centrów kompetencji HPC w Europie Środkowej

W Mariborze podczas ASHPC23 odbyło się spotkanie narodowych centrów kompetencji HPC z Europy Środkowej  (Central European NCCs Workgroup Meeting) w ramach EuroCC. Wymieniliśmy doświadczenia w zakresie organizacji szkoleń, współpracy z przemysłem i prowadzenia działań komunikacyjnych. Rozmawialiśmy też o konkretnych przypadkach zastosowania HPC w projektach naukowych i w przemyśle, zwłaszcza w sektorze MŚP. Marek Magryś z ACK Cyfronet AGH mówił o infrastrukturze PLGrid w erze eksaskali.
Polskie Narodowe Centrum Kompetencji HPC reprezentowali przedstawiciele Cyfronetu i Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego. 

LUMI dostępny dla polskich naukowców. Nowy konkurs na granty obliczeniowe otwarty

Ruszył regularny konkurs na granty obliczeniowe dla naukowców z Polski realizowane na superkomputerze LUMI. To jedna z najszybszych maszyn obliczeniowych. W ostatnim rankingu Top500 utrzymał trzecią pozycję – oferuje szybkość obliczeniową rzędu 552 PetaFlop/s (552 *1015 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę).

Konkurs, obejmujący zasoby CPU i GPU superkomputera LUMI, został ogłoszony przez ACK Cyfronet AGH. Wnioski są przyjmowane w terminie od 6 czerwca do 5 lipca 2023 r., wyłącznie w języku angielskim. Można je składać za pośrednictwem portalu PLGrid, w zakładce Granty/Grant LUMI. Do zgłoszenia koniecznie jest posiadanie konta i aktywnej afiliacji w portalu.

Maksymalne wartości metryk wnioskowanych zasobów:
    CPU – 20 000 000 CPUh
    GPU – 1 000 000 GPUh
    Storage – 10 000 000 TBh

Wyniki naboru zostaną ogłoszone 4 sierpnia 2023 r., a dostęp do zasobów superkomputera będzie możliwy od 15 sierpnia. Ocena wniosków odbędzie się w oparciu o kryteria formalne, techniczne i naukowe, z uwzględnieniem zasad wyszczególnionych w regulaminie konkursu oraz dokumencie określającym procedury przydzielania czasu obliczeniowego na superkomputerze LUMI dla naukowców z Polski.

Polski kick-off projektu EuroCC2

Zespół Narodowego Centrum Kompetencji HPC w Polsce prawie w komplecie. Spotkaliśmy się w Krakowie, u lidera EuroCC2, czyli w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH, by omówić szczegółowo nasze zadania w drugiej fazie projektu.
Rozmawialiśmy o współpracy z przemysłem, w tym z sektorem MŚP, administracją publiczną, o usługach, szkoleniach, które dla Was przygotowujemy, a także o  komunikacji, zrównoważonym rozwoju i kilku innych zagadnieniach.
Zaglądajcie na bieżąco na tę stronę i do naszych mediów społecznościowych. Zapraszamy!
 

Kraken to imię nowego superkomputera w Centrum Informatycznym TASK w Gdańsku

Infrastruktura Narodowego Centrum Kompetencji HPC już wkrótce wzbogaci się o nowy superkomputer. Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej należace do Politechniki Gdańskiej będzie miało nową siedzibę (jej nazwa brzmi: Centrum Kompetencji STOS PG) przy ul. Traugutta. Będzie tam pracował jeden z najszybszych klastrów obliczeniowych w tej części Europy. Superkomputer ma być oddany do użytku wiosną. Internauci zdecydowali, że będzie on nosił imię Kraken.

Centrum Kompetencji STOS PG. Fot. Maciej Buczeń/PG

Czy znasz już nasz kanał na YouTube?

Zapraszamy na kanał Narodowego Centrum Kompetencji HPC w serwisie YouTube. Znajdują się tam nagrania szkoleń, które organizowaliśmy dla Was. Polecamy materiały dotyczące oprogramowania naukowego: Ansys, OpenFOAM czy Gaussian.
Utrwaliliśmy także seminaria dotyczące sztucznej inteligencji oraz big data. Są też prezentacje poszczególnych centrów obliczeniowych, wchodzących w skład Narodowego Centrum Kompetencji HPC.

Konkurs na pracę doktorską 2023

Napisałeś doktorat, wykorzystując infrastrukturę obliczeniową Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH? Jeśli tak, weź udział w konkursie na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o superkomputery Cyfronetu.  Praca musi być obroniona w terminie od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023.
W ubiegłym roku laureatami ubiegłorocznej edycji konkursu zostali:

  • dr Ewa Machalska za pracę: „Badania wzmocnienia sygnału ramanowskiej aktywności optycznej układów molekularnych” – I nagroda
  • dr inż. Michał Koziarski za pracę: „Imbalanced data preprocessing techniques utilizing local data characteristics”  II nagroda
  • dr inż. Bartłomiej Rzeszotarski za pracę: „Transport ładunku i spinu w nanoukładach na bazie silicenu” – wyróżnienie
  • dr Zuzanna Wojdyła za pracę: „Mechanizmy reakcji katalizowanych przez dioksygenazy zależne od 2-oksoglutaranu – badania metodami biochemii obliczeniowej” – wyróżnienie.

Zapraszamy na Konferencję Użytkowników KDM 2023 w dniach 19-21 kwietnia 2023

Przed nami piętnasta już Konferencja Użytkowników Komputerów Dużej Mocy. Tym razem organizator, czyli ACK Cyfronet AGH zaprasza do Zakopanego w dniach 19-21 kwietnia 2023. Tematyka KU KDM dotyczyć będzie obliczeń i symulacji dużej skali, nowych algorytmów w informatyce, narzędzi i technik w systemach dużej mocy obliczeniowej oraz zastosowania informatyki w dydaktyce oraz bazach danych. Pierwszego dnia Konferencji odbędzie się szkolenie pt. „Efektywne wykorzystanie Komputerów Dużej Mocy w badaniach przy użyciu uczenia maszynowego”. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa i zachęcamy do zgłaszania referatów na temat obliczeń prowadzonych z wykorzystaniem komputerów dużej mocy i oprogramowania udostępnianego w Cyfronecie, w tym obliczeń realizowanych na infrastrukturze PLGrid. Referaty będą akceptowane na podstawie nadesłanych streszczeń. Informacje o zgłoszeniach referatów oraz formularz rejestracyjny znajdują się na tej stronie.

Szkolenie: Symulacja kluczem do innowacyjności – zastosowania oprogramowania Ansys

Zapraszamy na szkolenie: Symulacja kluczem do innowacyjności – zastosowania oprogramowania Ansys, które odbędzie się online, w środę, 19 kwietnia, w godzinach 10:00-13:00. Poprowadzą je reprezentanci firmy Symkom: Maciej Borek, Adam Piechna, Maciej Szudarek, Kacper Wagner oraz ICM Michał Hermanowicz.

Trzygodzinne spotkanie poświęcone będzie wykorzystaniu symulacji numerycznych do rozwiązywania zagadnień inżynierskich i badawczych. W ramach pierwszego bloku prowadzący, na bazie swoich wdrożeń i doświadczeń, omówią, w jakim celu można stosować symulacje komputerowe i jak mogą one pomóc inżynierom w codziennej pracy. Poruszą zagadnienia modelowania przepływów, analiz mechanicznych i elektromagnetycznych. Opowiedzą, jaką rolę w symulacji może mieć wykorzystanie Komputerów Dużej Mocy. W drugim bloku uczestnicy będą mieli okazję poznać najnowsze możliwości oprogramowania ANSYS w kontekście analiz przepływowych. Omówione zostaną usprawnienia w procesie generacji siatki, modelowaniu turbulencji, obliczeniach na kartach graficznych oraz szeregu innych zagadnień.

Szkolenie prowadzone będzie przez firmę Symkom, we współpracy z ICM UW, ACK Cyfronet AGH oraz Narodowym Centrum Kompetencji w ramach projektu EuroCC2.

Szkolenia z wykorzystania zasobów KDM w Cyfronecie

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenia z wykorzystania zasobów Komputerów Dużej Mocy organizowanych przez ACK Cyfronet AGH w kwietniu 2023. Warsztaty te pozwolą zapoznać się z podstawami wykorzystania superkomputerów zainstalowanych w Cyfronecie oraz ułatwią efektywne ich wykorzystanie w pracy naukowej.

Dalsze informacje o szkoleniach oraz możliwość zgłoszenia uczestnictwa znajdą Państwo na stronach szkoleń:
* 3 kwietnia Wprowadzenie do linii poleceń systemów Linux oraz powłoki Bash 
* 4-5 kwietnia Wydajne obliczenia naukowe w C++ 
* 11 kwietnia Introduction to scientific High-Performance Computing 
* 12 kwietnia Efficient usage of HPC systems in scientific computing
* 19 kwietnia Efektywne wykorzystanie Komputerów Dużej Mocy w badaniach przy użyciu uczenia maszynowego w ramach konferencji KUKDM 2023.

Konferencja LUMI Day Poland 2023

W piątek, 14 kwietnia w godzinach 10.00–14.00 organizowana jest konferencja online prezentująca superkomputer LUMI, ścieżkę aplikowania o zasoby i możliwości jego zastosowania. Superkomputer LUMI, zbudowany przez konsorcjum 10 państw, w tym Polski, zajmuje obecnie 3. miejsce na liście TOP500 superkomputerów o największej mocy obliczeniowej na świecie.
Polscy naukowcy mogą uzyskać dostęp do LUMI za pośrednictwem krajowej Infrastruktury PLGrid. Wśród poruszanych tematów znajdą się między innymi:

● miejsce LUMI w europejskiej inicjatywie EuroHPC JU
● naukowe wyzwania, na które można odpowiedzieć dzięki LUMI
● ścieżka aplikowania o zasoby superkomputera LUMI
● wsparcie dla użytkowników superkomputera LUMI
● oprogramowanie w środowisku przed-eksaskalowym
● przykłady wykorzystania zasobów superkomputera LUMI
● EuroCC – Narodowe Centrum Kompetencji EuroHPC

Wydarzenie odbędzie się online, za pośrednictwem platformy Zoom. Program wydarzenia oraz formularz rejestracyjny znajdują się na tej stronie. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Superkomputer LUMI, fot. CSC

Przedstawiciele Narodowego Centrum Kompetencji HPC na EuroHPC Summit 2023

Konferencja EuroHPC Summit 2023: European Supercomputing Excellence in the Exascale Era odbyła się w dniach 20–23 marca w Göteborgu w Szwecji, gdzie zebrali się przedstawiciele największych ośrodków HPC z całej Europy. W wydarzeniu wzięli też udział przedstawiciele Narodowego Centrum Kompetencji HPC: dr inż. Norbert Meyer, kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym i członek INFRAG przy EuroHPC JU, dr inż. Mateusz Tykierko, zastępca dyrektora Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego, członek RIAG przy EuroHPC JU, dr Mariusz Sterzel, kierownik Laboratorium Obliczeń Kwantowych w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH i Marta Maj, również z Cyfronetu.

Norbert Meyer jako przedstawiciel The Infrastructure Advisory Group (INFRAG) – niezależnej grupy ekspertów, działającej przy EuroHPCJU, odpowiedzialnej m.in. za określanie długofalowych planów rozwoju infrastruktury dla zaawansowanych obliczeń w Europie, wziął udział w panelu zatytułowanym „Future of Exascale Supercomputing in Europe”. Panel dyskusyjny dotyczył przyszłości systemów eksaskalowych w Europie oraz nowej generacji superkomputerów po 2027 roku.

PCSS w składzie Alliance of Supercomputing Centres

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe  weszło w skład Alliance of Supercomputing Centres (ASC). To grupa, która stawia sobie takie cele, jak: realizacja wspólnych projektów, wymiana dotychczasowych doświadczeń, lepsza koordynacja i współpraca w zakresie globalnych wyzwań, jakie stawiają przed dużymi centrami #HPC nauka, gospodarka i społeczeństwo. 

Działalność Alliance of Supercomputing Centres została zainaugurowana podczas tegorocznej The Supercomputing Asia (27.02.-2.03.2023, Singapur), największej konferencji związanej z tematyką HPC.