Przejdź do treści

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI 2024

MaX school: materials and molecular modelling with Quantum ESPRESSO

Zapraszamy na MaX school: materials and molecular modelling with Quantum ESPRESSO. Szkolenie odbędzie się online w dniach 19–21 czerwca 2024. Jest bezpłatne. 

Kurs przybliży Ci podstawowe funkcje kodu Quantum ESPRESSO i pomoże zdobyć praktyczne umiejętności. Przeznaczony jest dla początkujących i średnio zaawansowanych użytkowników. Na szkoleniu zdobędziesz podstawową wiedzę i umiejętności niezbędne do efektywnego wykorzystania Quantum ESPRESSO w swoich badaniach i działalności naukowej.

Kurs organizuje MaX we współpracy z Narodowymi Centrami Kompetencji z Czech, Austrii, Słowacji, Słowenii, Polski i Węgier.

Szczegółowe informacje i link dom rejestracji znajdziesz tutaj.

Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK) działa już od 30 lat

We wtorek, 4 czerwca 2024 CI TASK na Politechnice Gdańskiej świętowało 30-lecie działalności.

Jednym z elementów uroczystości była sesja projektowa, której celem była prezentacja najważniejszych projektów realizowanych obecnie w CI TASK. Dr Beata Krawczyk-Bryłka przedstawiała działania realizowane w ramach projektu EuroCC2 w zakresie współpracy z biznesem i społecznością akademicką.

Otwarte spotkania dla przedstawicieli środowiska biznesowego, spotkania z ekspertami HPC dedykowane konkretnym organizacjom i prezentacja projektów dotyczących rozwiązań, jakie mogą stać się źródłem przewagi konkurencyjnej firm to wybrane obszary działalności skierowanej w stronę potencjalnych użytkowników biznesowych.

– Dla środowiska akademickiego przygotowujemy ofertę dni otwartych HPC, proponujemy wsparcie ekspertów HPC w rozwoju projektów dyplomowych i startupowych naszych studentów oraz zapraszamy na szkolenia dla użytkowników o różnym poziomie znajomości technologii HPC – mówi Beata Krawczyk-Bryłka. – Zaprosiliśmy też wszystkich gości uczestniczących w obchodach 30-lecie CI TASK do zaangażowania się w budowanie świadomości HPC i korzystania z zasobów obliczeniowych CI TASK i Narodowego Centrum Kompetencji Obliczeniowych.

Warsztaty LUMI 2024

Już 3 czerwca 2024 w godzinach 10:00-16:00 zapraszamy do Warszawy na warsztaty “Accelerating your computing with the LUMI European supercomputer”.

LUMI to jeden z największych europejskich superkomputerów i flagowy system EuroHPC. Szczegóły dotyczące LUMI znajdują się tutaj. Polscy naukowcy mogą uzyskać dostęp do LUMI za pośrednictwem krajowej Infrastruktury PLGrid.

Program warsztatów obejmuje:
● korzystanie z frameworków uczenia maszynowego na LUMI
● pracę z dużymi modelami językowymi przy użyciu Megatron-DeepSpeed na LUMI.

Wydarzenie odbędzie się w Warszawie, w Centrum Szkoleniowym Wspólna, przy ul. Wspólnej 56.

Więcej informacji i rejestracja TUTAJ.
Serdecznie zapraszamy!

Tsunami and Meteo-Tsunami Modelling

Zapraszamy na szkolenie Tsunami and Meteo-Tsunami Modelling. Kurs jest bezpłatny, odbędzie się online, na platformie ZOOM w dniach 13–14 maja 2024, w godzinach 15.00–18.00. 

To dwudniowe szkolenie, organizowane w ramach projektu ChEESE, dotyczy modelowania matematycznego i symulacji numerycznej dwóch zjawisk: tsunami (wywoływanego przez podwodne trzęsienia ziemi) i meteotsunami (powodowanego przez nagłe zmiany ciśnienia powietrza na powierzchni zbiorników wodnych).

Na początku będzie krótki teoretyczny przegląd procesów i mechanizmów powodujących tego rodzaju zdarzenia. Następnie uczestnicy poznają kod Tsunami-HySEA, który zostanie wykorzystany do symulacji różnych zdarzeń tsunami i meteotsunami.
Uczestnicy kursu powinni znać podstawy języka Python.

Więcej informacji i link do zapisów znajduje się tutaj.

Zapraszamy na konferencję o zastosowaniu sztucznej inteligencji i komputerów kwantowych w medycynie i fizyce

Serdecznie zapraszamy 𝟮𝗻𝗱 𝗜𝗻𝘁𝗲𝗿𝗻𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻𝗮𝗹 𝗪𝗼𝗿𝗸𝘀𝗵𝗼𝗽 𝗼𝗻 𝗠𝗮𝗰𝗵𝗶𝗻𝗲 𝗟𝗲𝗮𝗿𝗻𝗶𝗻𝗴 𝗮𝗻𝗱 𝗤𝘂𝗮𝗻𝘁𝘂𝗺 𝗖𝗼𝗺𝗽𝘂𝘁𝗶𝗻𝗴 𝗔𝗽𝗽𝗹𝗶𝗰𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻𝘀 𝗶𝗻 𝗠𝗲𝗱𝗶𝗰𝗶𝗻𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗣𝗵𝘆𝘀𝗶𝗰𝘀 (𝗪𝗠𝗟𝗤𝟮𝟬𝟮𝟰) do Warszawy w dniach 4–7.06.2024.

Podczas konferencji będzie okazja porozmawiać o zastosowaniach:

  • metod AI w obrazowaniu medycznym, w tym w tomografii PET
  • metod AI w fizyce i astronomii
  • algorytmów kwantowych w uczeniu maszynowym
  • uczenia maszynowego do szybkich symulacji
  • wysokowydajnych obliczeń (HPC) w medycynie, fizyce i astronomii.

Będą też warsztaty, podczas których odbędą się praktyczne sesje szkoleniowe. Sesja praktyczna LUMI odbędzie się dzień przed rozpoczęciem konferencji, czyli 3 czerwca.

Konferencja WMLQ2024 to okazja do wielu interdyscyplinarnych dyskusji i do nawiązania współpracy. Tym bardziej, że w wydarzeniu wezmą udział eksperci z różnych instytucji i grup badawczych w dziedzinie obrazowania medycznego, radioterapii, fizyki i informatyki.

Zachęcamy do zgłaszania abstraktów (do 6 maja) i do zapisów (do 28 maja).

Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie konferencji.

Konferencja organizowana jest przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Wiedeńskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Narodowego Centrum Kompetencji HPC.

Warsztaty z pakietu ORCA

Zapraszamy na dwudniowe warsztaty dla naukowców na temat pakietu programów ORCA. Widzimy się w Bratysławie w dniach 21–22 maja 2024.

ORCA to oprogramowanie do obliczeń chemicznych. Zapewnia najnowocześniejsze możliwości w dziedzinie teorii funkcjonału gęstości i skorelowanych metod opartych na funkcji falowej.

Uczestnicy szkolenia nauczą się podstaw pracy z pakietem ORCA i zdobędą praktyczne doświadczenie w wykonywaniu najpopularniejszych typów obliczeń (właściwości, optymalizacji geometrii czy spektroskopii). Zachęcamy do zgłaszania własnych problemów do rozwiązania, które można będzie omówić wspólnie w drugim dniu wydarzenia.

Organizatorami warsztatów są Narodowe Centra Kompetencji HPC ze Słowacji i z Polski. Warsztaty odbędą się w formacie F2F, w języku angielskim. Zapraszamy pracowników instytucji akademickich.

Program, formularz zgłoszeniowy i inne niezbędne informacje znajdują się na stronie warsztatów.

Open Hackathon Polska

Zapraszamy na hackathon online organizowany w dniach 9–18 lipca 2024 przez ACK Cyfronet AGH we współpracy z Konsorcjum PLGrid, Narodowym Centrum Kompetencji HPC i firmą NVIDIA.

Celem hackathonu jest umożliwienie naukowcom i badaczom portowania, przyspieszenia i optymalizacji ich aplikacji na nowoczesne architektury komputerowe, w tym procesory CPU, GPU i inne technologie obliczeniowe. Zespoły biorące udział w wydarzeniu zakończą je z aplikacjami przyspieszonymi i/lub zoptymalizowanymi na najnowszym sprzęcie superkomputerowym lub z jasnymi wytyczymi odnośnie do kolejnych kroków potrzebnych do wykorzystania tych zasobów.

Hackathon jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą przenieść swoje projekty na wyższy poziom, jednak pierwszeństwo będą mieli naukowcy związani z PLGrid i ich współpracownicy. Gorąco zachęcamy użytkowników z poziomu przemysłu i administracji publicznej do udziału w tym wydarzeniu.

Więcej informacji na temat wydarzenia oraz formularz zgłoszeniowy (termin do 8 maja 2024) znajdują się TUTAJ.

NCK na EuroHPC Summit 2024

Przedstawiciele Narodowego Centrum Kompetencji HPC w dniach 18–21 marca wzięli udział w EuroHPC Summit 2024 w Antwerpii. To jedno z najważniejszych wydarzeń branży superkomputerowej, okazja do wymiany doświadczeń i informacji pomiędzy sektorami publicznym i prywatnym. 

Nasi eksperci poznali nowe interesujące perspektywy użytkowników, słuchali licznych paneli o AI, ale także mieli okazję zaprezentować szerszej publiczności polskie Narodowe Centrum Kompetencji HPC.

We wtorek, 19 marca 𝗠𝗮𝗿𝗰𝗶𝗻 𝗟𝗮𝘄𝗲𝗻𝗱𝗮 (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe PCSS, koordynator projektu Hidalgo2 EU Project, wziął udział w warsztacie pt. Centres of Excellence: Deploying Flagship Codes on EuroHPC Supercomputers.

W środę, 20 marca, 𝗠𝗮𝘁𝗲𝘂𝘀𝘇 𝗧𝘆𝗸𝗶𝗲𝗿𝗸𝗼, zastępca dyrektora Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego (@Politechnika Wrocławska ) uczestniczył w sesji pt. Enabling SME and AI Communities to Grow and Scale Up with HPC.

Natomiast w czwartek, 21 marca w sesji pt. Elevate and Collaborate: European HPC NCCs and CoEs Workshop dyskutowali o współpracy 𝗦𝘇𝘆𝗺𝗼𝗻 𝗠𝗮𝘇𝘂𝗿𝗲𝗸, 𝗠𝗮𝗿𝘁𝗮 𝗠𝗮𝗷 𝗶 𝗠𝗮𝗿𝗲𝗸 𝗠𝗮𝗴𝗿𝘆ś z ACK CYFRONET AGH.
Nagrania z niektórych sesji można obejrzeć na stronie wydarzenia: https://www.eurohpcsummit.eu/

N-Ways to GPU Programming

Zapraszamy na warsztaty “N-Ways to GPU Programming” organizowane w dniach 5-7 czerwca 2024 przez ACK Cyfronet AGH we współpracy z Konsorcjum PLGrid, Narodowym Centrum Kompetencji HPC i firmą NVIDIA.

Program warsztatów obejmuje podstawy programowania GPU i zapewnia przegląd różnych metod przenoszenia aplikacji naukowych na układy GPU przy użyciu NVIDIA® CUDA®, OpenACC, standardowych języków i OpenMP offloading, używanych na kartach graficznych NVIDIA A100, H100 i GH200 dostępnych w infrastrukturze PLGrid.
W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak analizować aplikacje wykorzystujące procesory graficzne przy użyciu systemów NVIDIA Nsight™ i wezmą udział w praktycznych ćwiczeniach pozwalających wykorzystać zdobyte umiejętności w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów.

Dostęp do najszybszego superkomputera w Europie – konkurs na granty obliczeniowe

Ruszył kolejny konkurs na granty obliczeniowe na dostęp do zasobów CPU i GPU na superkomputerze LUMI, adresowany do polskich naukowców.

Maksymalne wartości zasobów, o jakie można wnioskować, to:
• CPU: 20 000 000 CPUh
• GPU: 1 000 000 GPUh
• Storage: 10 000 000 TBh.

Konkurs prowadzi ACK Cyfronet AGH, granty będą przydzielane za pośrednictwem Portalu PLGrid. Zgłoszenia konkursowe będą przyjmowane wyłącznie w języku angielskim.

Harmonogram konkursu:
1.03–31.03.2024 – przyjmowanie wniosków konkursowych
do 6.05.2024 – ogłoszenie wyników konkursu
do 20.05.2024 – akceptacja wysokości przyznanych zasobów
do 27.05.2024 – dostęp do superkomputera LUMI dla autorów najlepiej ocenionych wniosków.

Konferencja LUMI Day Poland 2024

Zapraszamy na konferencję online prezentującą superkomputer LUMI, ścieżkę aplikowania o zasoby i możliwości jego zastosowania. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 29.02.2024 w godzinach 10.00–14.00.

Superkomputer LUMI, zbudowany przez konsorcjum 10 państw, w tym Polski, zajmuje obecnie 5 miejsce na liście TOP500 superkomputerów o największej mocy obliczeniowej na świecie. Szczegóły dotyczące LUMI znajdują się na tej stronie
Polscy naukowcy mogą uzyskać dostęp do LUMI za pośrednictwem krajowej Infrastruktury PLGrid.
Wśród poruszanych tematów znajdą się między innymi:

● miejsce LUMI w europejskiej inicjatywie EuroHPC JU
● naukowe wyzwania, na które można odpowiedzieć dzięki LUMI
● ścieżka aplikowania o zasoby superkomputera LUMI
● wsparcie dla użytkowników superkomputera LUMI
● oprogramowanie w środowisku przed-eksaskalowym
● przykłady wykorzystania zasobów superkomputera LUMI
● EuroCC – Narodowe Centrum Kompetencji EuroHPC
● projekt EPICURE.

Wydarzenie odbędzie się online, za pośrednictwem platformy Zoom. Link do spotkania. Program wydarzenia oraz formularz rejestracyjny znajdują się tutaj.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Zapraszamy do Zakopanego na szkolenie z wykorzystania infrastruktury HPC w uczeniu maszynowym Dużych Modeli Językowych

Zapraszamy na szkolenie z wykorzystania infrastruktury HPC w uczeniu maszynowym Dużych Modeli Językowych. Odbędzie się ono 13 marca stacjonarnie w Zakopanem w czasie Konferencji Użytkowników Komputerów Dużej Mocy – KUKDM 2024.

Szkolenie jest przeznaczone dla osób planujących efektywne wykorzystanie zasobów Komputerów Dużej Mocy zainstalowanych w Cyfronecie do badań wykorzystujących Duże Modele Językowe (ang. Large Language Models) w uczeniu maszynowym.

W ramach szkolenia uczestnicy zostaną wprowadzeni w zagadnienia wykorzystania Dużych Modeli Językowych przy użyciu języka Python. Zostaną przedstawione praktyczne wskazówki, jak dostosować strategie uczenia maszynowego do zasobów HPC, w tym sposoby
efektywnego ładowania danych, doboru parametrów treningu oraz rozpraszania uczenia na wiele kart GPU.

Superkomputery i biznes

Przedstawiciele biznesu – słuchacze studiów executive MBA Politechniki Gdańskiej – uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez CI TASK w Gdańsku w ramach projektu EuroCC2.

Celem spotkania, które odbyło się 19 stycznia 2024, była prezentacja usług i projektów realizowanych w Centrum Informatycznym TASK z zastosowaniem technologii HPC. Jerzy Proficz, dyrektor CI TASK, zapoznał 24 gości z zasobami HPC i przedstawił możliwe obszary współpracy. Beata Krawczyk-Bryłka zaprezentowała założenia projektu EuroCC2, Narodowe Centrum Kompetencji HPC i wybrane projekty wdrożeń obliczeń wielkkoskalowych przez klientów biznesowych, pracowników nauki oraz instytucji publicznych.

Ilustracją potencjalnych obszarów zastosowania superkomputerów i sztucznej inteligencji w przedsięwzięciach biznesowych były przykłady zaprezentowane przez specjalnych gości:

  • Jerzego Bobińskiego, profesora Politechniki Gdańskiej z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, który przedstawił,
  • Adama Brzeskiego, jednego z założycieli firmy BrainScan.AI, która dostarcza system system sztucznej inteligencji służący do wykrywania zmian chorobowych w ludzkim mózgu na podstawie obrazów tomografii komputerowej.

Spotkanie zakończyło się pracą w grupach, w których przedstawiciele biznesu dyskutowali nad możliwością wykorzystania HPC w sektorach, w których pracują. Mamy nadzieję, że zebrane inspiracje zaowocują podjęciem współpracy z Narodowym Centrum Kompetencji HPC.

Warsztaty: End to End LLM

Zapraszamy na warsztaty “End to End LLM” organizowane w dniach 5-7 marca 2024 przez ACK Cyfronet AGH we współpracy z Konsorcjum PLGrid, Narodowym Centrum Kompetencji HPC i firmą NVIDIA.

Warsztaty skierowane do osób zajmujących się badaniami nad przetwarzaniem języka naturalnego, oferują kompleksowy przegląd podstawowych funkcjonalności frameworku NVIDIA NeMo – kompletnego rozwiązania do tworzenia dużych modeli językowych z wykorzystaniem kart graficznych NVIDIA A100 i H100 dostępnych w infrastrukturze PLGrid.
Warsztaty obejmują praktyczne ćwiczenia uzupełnione tutorialami, fragmentami kodu i prezentacjami, które pomogą uczestnikom rozpocząć pracę z NeMo LLM Service i Guardrails.
Serdecznie zapraszamy!

O technologiach rakietowych i Narodowym Centrum Kompetencji HPC

Prezentacja o Narodowym Centrum Kompetencji HPC, które powstało w ramach projektu EuroCC 2, to jeden z modułów bezpłatnego webinaru pt. „Technologie Rakietowe w kontekście analiz numerycznych”.

Michał Hermanowicz z ICM UW przedstawi ofertę NCK dotyczącą dostępu do zasobów obliczeniowych, wsparcia merytorycznego i szkoleń w zakresie obliczeń dużej skali. Webinar organizuje firma Symkom. Prelegenci poruszą zagadnienia związane z: aerodynamiką, wymianą ciepła, modelowaniem napędów rakietowych, analizą mechaniczną, planowaniem misji, optyką i elektroniką.

Webinar „Technologie Rakietowe w kontekście analiz numerycznych” odbędzie się w środę, 31 stycznia 2024, w godz. 10:00–11:30, online.

Więcej o konferencji tutaj

O projekcie czytaj tutaj

Przyjdź na konferencję, poznaj ofertę WRO4digITal dla przedsiębiorców

Prowadzisz firmę na Dolnym Śląsku? Potrzebujesz wsparcia w zakresie sztucznej inteligencji (AI), obliczeń z wykorzystaniem superkomputerów (HPC), cyberbezpieczeństwa albo nieodpłatnych usług eksperckich? Poznaj projekt WRO4digITal – European Digital Innovation Hub Wroclaw, którego jednym z partnerów jest Politechnika Wrocławska, w tym Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe, które wchodzi w skład Narodowego Centrum Kompetencji HPC.

Weź udział w konferencji inauguracyjnej projektu WRO4digITal. Oferta WRO4DigilTal skierowana jest do firm z sektora MŚP, w tym mikrofirm i startupów oraz do administracji publicznej, np. jednostek samorządu terytorialnego i szkół. Działania w ramach WRO4digITal są realizowane regionalnie na terenie Dolnego Śląska, ale przedsięwzięcie ma również wymiar międzynarodowy, w ramach paneuropejskiej sieci centrów innowacji cyfrowych.

Konferencja odbędzie się w godzinach 9.30-14.00 w siedzibie Wrocławskiego Parku Technologicznego – budynek DELTA przy ul. Duńskiej 7. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami w rozwoju cyfrowym firm, dlatego zapraszamy przede wszystkim przedsiębiorców, którzy planują transformację cyfrową.

WCSS w ramach zadań w projekcie jest odpowiedzialny za realizację następujących usług:
• szkolenia specjalistyczne: Cyberbezpieczne rozwiązania – jak je projektować i utrzymywać;
• audyt bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej i oprogramowania;
• analiza procesów firmy w celu doboru cyfrowych rozwiązań do przetwarzania danych;
• indywidualne plany transformacji cyfrowej w zakresie usług chmurowych, obliczeniowych i zarządzania danymi;
• pilotażowe wdrożenie usług chmurowych, obliczeniowych i zarządzania danymi;
• wsparcie wdrożenia planu transformacji cyfrowej w zakresie usług chmurowych, obliczeniowych i zarządzania danymi.

Trwa rekrutacja na studia II stopnia z inżynierii obliczeniowej w ICM UW

Chcesz być specjalistą w zakresie inżynierii obliczeniowej? Jeśli tak, to przeczytaj to koniecznie. Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW prowadzi właśnie rekrutację na studia stacjonarne drugiego stopnia o tym profilu.

Obecnie rośnie zapotrzebowanie na wykorzystanie symulacji komputerowych w różnych dziedzinach nauki, gospodarki i biznesu. Potrzeba więc specjalistów zajmujących się modelowaniem komputerowym. Studia w ICM trwają trzy semestry, a program dotyczy zastosowania obliczeń naukowych, w tym obliczeń wykorzystujących systemy wielkoskalowe, do rozwiązywania zaawansowanych problemów naukowych i technicznych. Absolwenci inżynierii obliczeniowej będą mieli podstawową wiedzę z zakresu systemów wielkoskalowych, w tym m.in. architektury wielkoskalowej, zarządzania systemami wielkoskalowymi, wykorzystywania systemów wielkoskalowych w wybranych dziedzinach.

Konferencja Użytkowników Komputerów Dużej Mocy – zaproszenie do Zakopanego

Zapraszamy na Konferencję Użytkowników Komputerów Dużej Mocy, która odbędzie się w Zakopanem w dniach 13-15 marca 2024.

ACK Cyfronet AGH organizuje to wydarzenie już po raz 16. To okazja dla użytkowników, którzy wykonują obliczenia z wykorzystaniem komputerów dużej mocy i oprogramowania, udostępnianych przez Cyfronet do wymiany doświadczeń.

Tematyka KU KDM koncentruje się na obliczeniach i symulacjach dużej skali, nowych algorytmach w informatyce, narzędziach i technikach w systemach dużej mocy obliczeniowej, a także na zastosowaniach informatyki w dydaktyce oraz bazach danych.

Szczegółowe informacje tutaj.

Regionalne warsztaty EuroCC2 w Krakowie

Przedstawiciele Narodowych Centrów Kompetencji HPC z Polski, Austrii, Chorwacji, Czech, Słowacji i Słowenii spotkali się w Krakowie na warsztatach regionalnych w ramach projektu EuroCC2. Zdalnie dołączyli też przedstawiciele Węgier.

Podczas sesji w grupach dyskutowaliśmy na temat kompetencji, szkoleń, mentoringu oraz zrównoważonego rozwoju. Była także sesja poświęcona współpracy, zarówno z przemysłem, małymi i średnimi przedsiębiorstwami, środowiskiem naukowym i administracją, jak i pomiędzy centrami kompetencji z poszczególnych krajów. Pracowaliśmy także nad zagadnieniami dotyczącymi komunikacji i upowszechniania wiedzy na temat superkomputerów i obliczeń wielkoskalowych.

Dziękujemy za spotkanie, bardzo ciekawe, chwilami burzliwe dyskusje, dzielenie się wiedzą i wymianę doświadczeń. To był bardzo owocny dzień dla narodowych centrów kompetencji HPC z Europy Środkowej.

Informacja dotycząca plików cookies

Serwis Narodowego Centrum Kompetencji HPC używa plików cookies (ciasteczek od ang. cookie – ciastko), czyli informacji zapisywanych na urządzeniach użytkowników w formie małych plików tekstowych. Dane te potwierdzają, że użytkownik odwiedził stronę internetową i pozwalają rozpoznawać jego urządzenie oraz dostosować kolejne wyświetlenia strony do jego preferencji. Pliki cookies używane przez serwis NCK nie przechowują żadnych danych osobowych użytkowników ani informacji, które pomogłyby ich zidentyfikować, rozpoznają jedynie przeglądarkę konkretnego urządzenia.

Ciasteczka są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania serwisu, pomagają dostosować zawartość strony do preferencji użytkownika. Dostarczają danych statystycznych dotyczących ruchu na stronie.
Więcej o tym, czym są pliki cookies, można przeczytać na stronie: https://wszystkoociasteczkach.pl/

Strony internetowe (serwis NCK także) domyślnie dopuszczają zapisywanie plików cookies, co można zmienić w każdej chwili tak, aby zablokować automatyczne dodawanie ciasteczek, albo każdorazowo informować o ich przesłaniu. Należy pamiętać, że wyłączenie możliwości zapisywania plików cookies może zaburzać niektóre funkcje strony lub uniemożliwić korzystanie z części usług.

Skip to content