AKTUALNOŚCI

Jak nie zmarnować ani chwili w pracy superkomputera?

Superkomputery liczą wiele zadań jednocześnie, ale pomiędzy dużymi zadaniami obliczeniowymi pozostają ułamki procenta niewykorzystanego czasu obliczeniowego. Jak odzyskać te cenne sekundy?

Takie pytanie zadał sobie zespół złożony ze specjalistów pracujących w ACK CYFRONET AGH, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytecie Warszawskim. Udowodnili, że można zoptymalizować wykorzystanie dużych zasobów obliczeniowych. Wyniki ich pracy zostaną zaprezentowane w czasie tegorocznej edycji SC Conference w Dallas. To jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń środowiska HPC.

Więcej o dokonaniu naukowców z Krakowa i Warszawy tutaj.

EuroCC, LUMI i Narodowe Centrum Kompetencji HPC na WMLQ2022

Trwa International Workshop on Machine Learning and Quantum Computing Applications in Medicine and Physics. W programie konferencji znalazły się wystąpienia przybliżające założenia projektu EuroCC, prezentacja Narodowego Centrum Kompetencji HPC. Są też informacje na temat superkomputera LUMI i warsztaty dotyczące prowadzenia obliczeń na tej przedeksaskalowej maszynie.

Tomasz Małkiewicz (CSC / NeIC) omówi infrastrukturę LUMI oraz potencjał najszybszego superkomputera w Europie dla społeczności badawczej. Marek Magryś (AKC Cyfronet AGH) przedstawi  polskie Narodowe Centrum Kompetencji HPC zbudowane w ramach projektu EuroCC. Zaprezentuje m.in. listę usług, jakie oferuje nasze Centrum. Natomiast Maciej Szpindler (AKC Cyfronet AGH) poprowadzi dwuczęściowe szkolenie dla przyszłych użytkowników LUMI.

Konferencję i warsztaty organizują: Narodowe Centrum Badań Jądrowych we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Wiedeńskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Więcej informacji i rejestracja na stronie: https://events.ncbj.gov.pl/event/141/page/65-home.

Konferencja EuroCCME22. Weź udział online

W Czarnogórze trwa pierwsza konferencja w ramach projektu EuroCC pod hasłem Uniting competences for a Stronger Europe. Biorą w niej udział przedstawiciele Narodowych Centrów Kompetencji HPC z 34 krajów. Wymieniają doświadczenia, dzielą się wiedzą i pomysłami na temat udostępniania i wykorzystania technologii HPC+ (obliczeń wielkiej skali, analityki wielkich zbiorów danych, sztucznej inteligencji) dla środowiska akademickiego, administracji publicznej i przemysłu.Omawiają najlepsze praktyki, konkretne przypadki i sposoby wykorzystania zasobów HPC, zastanawiają się nad przyszłością zastosowań technologii HPC+ w przemyśle 4.0.

W piątek, 9 września o godz. 10.00 dr Beata Krawczyk-Bryłka z CI TASK weźmie udział w panelu nt. najlepszych praktyk w zakresie usług HPC+ na potrzeby nauki i administracji.

Transmisja online dostępna będzie TUTAJ. Zapraszamy!

Montenegro_PL2

Sztuczna inteligencja i obliczenia kwantowe w medycynie i fizyce – konferencja

Serdecznie zapraszamy na International Workshop on Machine Learning and Quantum Computing Applications in Medicine and Physics – konferencję i warsztaty, które odbędą się w Warszawie w dniach 13–16 września 2022 roku.

Wśród zagadnień poruszonych na WMLQ2022 będą: metody uczenia maszynowego w zastosowaniach medycznych, metody uczenia maszynowego w fizyce wysokich energii i astrofizyce, kwantowe uczenie maszynowe, sieci generatywne współzawodniczące do szybkich symulacji zarówno w medycynie, jak i fizyce cząstek elementarnych, symulacje kwantowe, kwantowe i inspirowane kwantami algorytmy obliczeniowe, nowe metody w obrazowaniu medycznym oraz obliczenia o wysokiej wydajności (HPC).

Zapisy trwają do 6 września. Konferencję i warsztaty organizują: Narodowe Centrum Badań Jądrowych we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Wiedeńskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Więcej informacji i rejestracja na stronie: https://events.ncbj.gov.pl/event/141/page/65-home.

Nowe terminy w konkursie na granty obliczeniowe na superkomputerze LUMI

Trwa  konkurs  dla polskich naukowców na dostęp do zasobów CPU i GPU na superkomputerze LUMI dla polskich naukowców. Konkurs prowadzi ACK Cyfronet AGH. LUMI to jeden z najszybszych superkomputerów świata. Jego teoretyczna moc obliczeniowa to 552 PetaFlop/s (552 *1015 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Obecnie najpotężniejsza maszyna obliczeniowa w Europie powstała w ramach konsorcjum LUMI, w skład którego wchodzi 10 europejskich państw, w tym Polska. Dzięki temu polscy naukowcy mogą korzystać z zasobów LUMI na potrzeby badań naukowych i prac rozwojowych.

Wnioski na grant obliczeniowy (w języku angielskim) można składać za pośrednictwem portalu PLGrid, wypełniając formularz dostępny pod adresem https://portal.plgrid.pl, w zakładce Granty/Projekty LUMI. Do zgłoszenia wniosku wymagane jest posiadanie konta i aktywnej afiliacji w portalu PLGrid. W przypadku zapotrzebowania na większe zasoby należy pisać na adres: https://helpdesk.plgrid.pl. Wnioski będą przyjmowane do 5 września 2022 r. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 11 listopada 2022 r. Więcej informacji TUTAJ.

Superkomputery z Polski na TOP500

Athena to obecnie najszybszy polski superkomputer. Zajmuje 105. miejsce na świecie. Jest też w pierwszej dziesiątce najbardziej ekologicznych urządzeń tego typu. Po raz pierwszy w historii w zestawieniu tym znalazły się jednocześnie trzy superkomputery z jednego polskiego centrum obliczeniowego. Są to maszyny działające w krakowskim Cyfronecie: Najszybszy z nich – Athena osiąga teoretyczną moc obliczeniową ponad 7,7 PetaFlopsów. Ma też 240 PetaFlopsów mocy przeznaczonej do obliczeń AI (sztucznej inteligencji). Na czerwcowej liście Top500 na 290 miejscu figuruje Ares, a na 475 – Prometheus.

Pełne zestawienie pozycji zajmowanych przez polskie superkomputery w rankingu Top500:

  • 105 – Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, Athena (7709 TFlops),
  • 145 – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Altair (5880 TFlops),
  • 290 – Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, Ares (3510 TFlops),
  • 462 – Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG, Tryton Plus (2824 TFlops),
  • 475 – Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, Prometheus (2349 TFlops).