Webinar: Innowacyjny system obliczeniowy CFD ze specjalizowanym układem scalonym realizującym sprzętowe obliczenia z zastosowaniem Nieciągłej Metody Galerkina

Innowacyjny system obliczeniowy CFD ze specjalizowanym układem scalonym realizującym sprzętowe obliczenia z zastosowaniem Nieciągłej Metody Galerkina. Tak brzmi temat kolejnego webinaru z serii „CFD dla praktyków”, który omówi Mariusz Księżyk. Na webinar zapraszamy 7 lutego 2022 r. o godz. 10.00.

Aktualne tempo rozwoju komputerów sprawia, że zastąpienie obecnie stosowanych, wyczerpujących swoje możliwości metod CFD, bazujących na równaniach RANS nastąpi dopiero za około 25 lat. Proponowane rozwiązanie stworzenia dedykowanego procesora (a dalej komputera) obliczeniowego ma na celu zniwelowanie tego czasu do minimum i umożliwienie korzystania z bardziej zaawansowanych metod obliczeniowych (LES) już dzisiaj. Dzięki temu, firmy z takich branż jak lotnictwo, automotive czy energetyka będą mogły wyposażyć swoich inżynierów w systemy obliczeniowe, bazujące na dedykowanym procesorze, zastępując superkomputery złożone nieraz z kilku tysięcy rdzeni, jednym urządzeniem. Rozwiązanie bazuje na trzech filarach. Pierwszym jest wykorzystanie nieciągłej metody Galerkina, której zaletami są: lokalność metody, a co za tym idzie łatwe zrównoleglanie, aproksymacja rozwiązania wielomianami wysokiego stopnia, duża dokładność rozwiązywania członów pierwszego rzędu, możliwość osiągania wysokiego rzędu dokładności. Drugim filarem jest zaszycie algorytmu obliczeniowego w strukturze krzemowej specjalizowanego mikroprocesora, co ma zapewnić wystarczającą moc obliczeniową do wykonania wszystkich operacji obliczeniowych w stosunkowo krótkim czasie. Trzecim filarem jest możliwość łatwego łączenia tysięcy układów z liniowym współczynnikiem przyspieszenia.

Link do webinaru: https://www.gotomeet.me/NCBJmeetings/eurocc