Komputery kwantowe dla Polski
W Poznaniu będzie uruchomiony komputer kwantowy. Ale to nie koniec – w ramach konsorcjum LUMI-Q naukowcy z Krakowa biorą udział w budowie kolejnej kwantowej supermaszyny. Będzie ona działać w czeskiej Ostrawie.
W Europie powstanie sześć komputerów kwantowych, tworzonych w ramach European High Performance Computing Joint Undertaking – EuroHPC JU, czyli Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali. W rozstrzygniętym kilka dni temu konkursie wyłonione zostały dwa konsorcja, których członkami są polskie centra obliczeniowe, mające zbudować komputery kwantowe w sześciu krajach, w tym w Polsce.
W ramach Narodowego Centrum Kompetencji HPC użytkownicy będą mieć dostęp już nie tylko do klasycznych superkomputerów, ale także do supermaszyn kwantowych. Pierwszy polski komputer kwantowy będzie zainstalowany w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. System powstaje w ramach konsorcjum, które oprócz PCSS tworzą też Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz firma Creotech Instruments S.A.
Komputer z Poznania będzie częścią europejskiej architektury kwantowej, która ma służyć przede wszystkim do celów badawczo-rozwojowych. Będą z niej korzystać zarówno użytkownicy ze środowiska naukowego, jak i przemysłowego oraz sektora publicznego.
Poznańska maszyna nie jest jedyną, która posłuży polskim naukowcom i przedsiębiorcom. W ramach projektu EuroHPC inne konsorcjum, w skąd którego wchodzą Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN, buduje kolejny komputer kwantowy LUMI-Q. Będzie on zainstalowany w Czechach.
Obliczenia kwantowe dają dotąd niedostępne możliwości rozwiązywania wielu skomplikowanych problemów naukowych m.in. w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny, klimatologii czy komunikacji. Dzięki komputerom kwantowym można będzie przeprowadzać nowe eksperymenty naukowe i dzięki temu odkrywać kolejne dotychczas niezbadane tajemnice wszechświata. Technologia kwantowa otwiera też ogromne możliwości w zakresie innowacji przemysłowych, np. W zakresie produkcji leków, urządzeń motoryzacyjnych czy nowych materiałów. Ma więc też ogromne znaczenie dla gospodarki.
Technologie kwantowe będą połączone z klasycznymi superkomputerami, działającymi w centrach obliczeniowych.