EHPCPL będzie najszybszym superkomputerem w Polsce
W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH w Krakowie powstanie system o kilkukrotnie większej mocy niż ta, jaką ma Athena – obecnie najszybszy polski superkomputer.
Rozbudowa europejskiej infrastruktury superkomputerowej nabiera tempa. Stary Kontynent jest gotowy na eksaskalę, a Polska ma w tym swój znaczący udział. Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC JU) wytypowało w czerwcu pięć miejsc instalacji superkomputerów, które będą tworzyły paneuropejską infrastrukturę przetwarzania danych.
Te miejsca to: Grecja, Irlandia, Niemcy, Polska i Węgry. Najszybszy europejski superkomputer będzie uruchomiony w Niemczech w Centrum Superkomputerowym Jülich. Jupiter – tak ma się nazywać – będzie pierwszym europejskim komputerem osiągającym moc obliczeniową powyżej 1 Eksaflopsa (1018 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę) i stanie się najszybszą maszyną europejską.
W Polsce natomiast, w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH w Krakowie powstanie system o kilkukrotnie większej mocy niż ta, jaką ma Athena – obecnie najszybszy polski superkomputer. Supermaszyna o nazwie EHCPL ma zacząć działać już pod koniec 2023 roku.
Zarówno EHCPL, jak i inne superkomputery budowane w ramach projektu EuroHPC będą dostępne dla polskich naukowców, ale także użytkowników reprezentujących przemysł i sektor publiczny.