Athena – najszybszy polski superkomputer – oficjalnie wystartowała
Najszybszy superkomputer w Polsce został oddany do użytku w ACK Cyfronet AGH w Krakowie.
Nazywa się Athena i osiąga teoretyczną moc obliczeniową ponad 7,7 petaplopsów i zajmuje 105. miejsca na światowej liście najszybszych superkomputerów TOP500. System jest zainstalowany w krakowskim Cyfronecie, ale mogą z niego korzystać wszyscy polscy naukowcy, a także sektor przemysłowy.
Zasoby obliczeniowe Atheny oparte są na procesorach i akceleratorach GPGPU najnowszej generacji, dysponuje też niezbędnym podsystemem składowania danych opartym na bardzo szybkiej pamięci flash. Maszyna zbudowana została z myślą o wykonywaniu standardowych wysokowydajnych obliczeń (HPC), ale też o stosowaniu metod sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML). Jej moc obliczeniowa w zakresie AI to prawie 240 petaflopsów.
Athena ma jeszcze jedną istotną cechę, niezwykle ważną zwłaszcza w kontekście kryzysu energetycznego – jest jedną z najbardziej ekologicznych maszyn tego typu. Zajmuje dziewiąte miejsce na liście Green500 najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów świata.
Warunkiem otrzymania dostępu do zasobów Atheny jest posiadanie aktywnego konta w Portalu PLGrid (https://portal.plgrid.pl) oraz aplikacja o tzw. grant obliczeniowy.