AKTUALNOŚCI
Fot. PCSS. Od lewej: Anders Jensen, dyrektor EuroHPC i Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji
W Poznaniu rusza budowa pierwszego w Polsce komputera kwantowego
W Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym rozpoczyna się budowa komputera kwantowego. Będzie to największy komputer kwantowy oparty na pułapkach jonowych w Europie.
W piątek, 2 sierpnia 2024 r. w siedzibie PCSS spotkali się Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji i Anders Jensen, dyrektor EURO HPC. Panowie rozmawiali o realizacji strategicznych planów komputera kwantowego i rozbudowania lokalnego ekosystemu kwantowego w zakresie nauczania i budowania kwantowych kompetencji w Polsce. Maszyna ma być gotowa do użytku w połowie 2025 roku.
– Komputer kwantowy działa szybciej, potrzebuje mniej energii, więc to, na co potrzebujemy dzisiaj tygodnie czy miesiące, komputer kwantowy obliczy w minuty czy godziny. To przyspieszenie w pracach badawczych, w tych najtrudniejszych dla nas dzisiaj zadaniach. Pozwoli nam na nie tylko przełom, jeżeli chodzi o kryptografię, medycynę, chemię, ale także pozwoli nam znajdować nowe obszary zastosowań – powiedział wiceminister.
Webinar o zastosowaniu obliczeń wielkoskalowych w działalności MŚP
Zapraszamy przedsiębiorców na webinar, na którym przedstawimy konkretne przykłady z Europy Środkowej pokazujące, jak HPC, czyli obliczenia wielkoskalowe napędzają rozwój.
Przedsiębiorco, skorzystaj z okazji i weź udział w bezpłatnym webinarze, którego celem jest zaprezentowanie potencjału transformacyjnego systemów obliczeniowych o wysokiej wydajności (HPC). Zobaczysz na konkretnych przykładach, jak projekty zrealizowane przy wsparciu zasobów superkomputerowych Narodowych Centrów Kompetencji HPC pomogły osiągać cele biznesowe. Eksperci z zakresu obliczeń wielkoskalowych pokażą praktyczne zastosowania HPC, zademonstrują ich wpływ na rozwój MŚP i partnerów branżowych. Omówią też, jak można zrealizować wspólne projekty typu Proof of Concept (PoC) i projekty pilotażowe.
Poznasz wiedzę i doświadczenie Narodowych Centrów Kompetencji HPC z Polski, Czech i Słowacji. O rozwiązaniach z zastosowaniem m.in. sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, w tym uczenia głębokiego czy CFD opowiedzą prelegenci z tych krajów:
Michal Pitoňák ze Słowackiego Narodowego Centrum Superkomputerowego, starszy programista aplikacji HPC;
Tomáš Karásek z IT4Innovations Narodowego Centrum Superkomputerowego, Laboratorium Badawczego Algorytmów Równoległych z czeskiej Ostrawy
Szymon Mazurek z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, programista AI z polskiego Narodowego Centrum Kompetencji HPC.
Szczegółowy program znajdziesz na tej stronie.
Termin: 4 września, godz. 14:00 – 15:30
Rejestracja
Webinar będzie prowadzony w języku angielskim.
Open Hackathon Polska – nowy termin
Zmienił się termin hackathonu! Zapraszamy w dniach 22–31 października 2024. Open Hackathon Polska organizowany jest przez ACK Cyfronet AGH we współpracy z Konsorcjum PLGrid, Narodowym Centrum Kompetencji HPC i firmą NVIDIA.
Celem hackathonu jest umożliwienie naukowcom i badaczom portowania, przyspieszenia i optymalizacji ich aplikacji na nowoczesne architektury komputerowe, w tym procesory CPU, GPU i inne technologie obliczeniowe. Zespoły biorące udział w wydarzeniu zakończą je z aplikacjami przyspieszonymi i/lub zoptymalizowanymi na najnowszym sprzęcie superkomputerowym lub z jasnymi wytyczymi odnośnie do kolejnych kroków potrzebnych do wykorzystania tych zasobów.
Hackathon jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą przenieść swoje projekty na wyższy poziom, jednak pierwszeństwo będą mieli naukowcy związani z PLGrid i ich współpracownicy. Gorąco zachęcamy użytkowników z poziomu przemysłu i administracji publicznej do udziału w tym wydarzeniu.
Więcej informacji na temat wydarzenia oraz formularz zgłoszeniowy (termin do 26 sierpnia 2024) znajdują się TUTAJ.
POP3 Profiling and Optimisation Tools – 46th VI-HPS Tuning Workshop
Zapraszamy na warsztaty, na których poznacie narzędzia do profilowania i optymalizacji POP3, pomagające zwiększyć produktywność aplikacji superkomputerowych.
Organizatorami są: Centrum Doskonałości POP3 we współpracy z Narodowymi Centrami Kompetencji HPC: NCC Austria, NCC Czechy, NCC Węgry, NCC Polska i NCC Słowacja.
Warsztaty odbędą się w dniach 4–6 września 2024, hybrydowo – online za pomocą platformy Zoom i stacjonarnie w IT4Innovations w Ostrawie w Czechach.
Virtual Institute-High Productivity Supercomputing (VI-HPS) to inicjatywa, której celem jest zwiększenie produktywności aplikacji superkomputerowych. Łączy wiedzę i zasoby z różnych organizacji, by wspierać rozwój i optymalizację aplikacji obliczeniowych o wysokiej wydajności.
Warsztaty koncentrują się na narzędziach i metodach analizy wydajności, debugowania i dostrajania poprzez wspólne uczenie się, szczególnie przydatnych dla zespołów pracujących nad podobnymi kodami.
Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim. Rejestracja trwa do 28 sierpnia i odbywa się tutaj. Zapraszamy!
Śniadanie z HPC
O współpracy na ASHPC 2024
Przedstawiciele Narodowego Centrum Kompetencji HPC wzięli udział w #ASHPC24, czyli Austrian-Slovenian HPC Meeting 2024. Konferencja odbyła się w malowniczej miejscowości Grundlsee nad jeziorem w austriackim regionie Styria w dniach 10-13 czerwca 2024. Była poświęcona superkomputerom, obliczeniom wielkoskalowym oraz sztucznej inteligencji.
#ASHPC24 gromadzi specjalistów z branży superkomputerowej z Europy Środkowej. To okazja do wymiany doświadczeń i dyskusji na temat najnowszych trendów w dziedzinie HPC, czyli obliczeń wielkoskalowych, oraz ich zastosowania zarówno w nauce, jak i przemyśle. To także okazja do rozwijania współpracy pomiędzy narodowymi centrami kompetencji HPC.
Dr Beata Krawczyk-Bryłka z CI TASK w sesji posterowej przedstawiła koncepcję koopetycji na gruncie narodowych centrów kompetencji HPC. Koopetycja to współpraca instytucji, które zazwyczaj ze sobą konkurują. Natomiast Wiktor Nastał z WCSS mówił o automatyzacji dostępu do usług OpenID Connect z systemów Linux.